Bezpečnost potravin

Nebezpečí energetických nápojů

Vydáno: 18. 12. 2005
Autor:

Jsou uvedena rizika spotřeby energetických nápojů s obsahem kofeinu: nevhodnost kombinace s alkoholem, riziko dehydratace a hyperaktivitu u dětí.

Na Michiganské univerzitě, USA,  byly studovány zdravotní důsledky konzumace nápojů s kofeinem, a to zejména ve spojení s alkoholem, před intenzivním cvičením nebo u dětí.
Na trhu existuje několik energetických nápojů obsahujících cukr, kofein (často
80 mg v plechovce, tedy množství obsažené v šálku kávy) a taurin. Míchání takových nápojů s alkoholem může být riskantní a měli bychom se tomu vyhnout.
Víra, že kofein může zvýšit čilost organizmu v kombinaci s alkoholem, je mylná.
Kofein může poskytnout pocit větší čilosti či povzbuzení, ale reflexy se nezlepší. Pocit čilosti může vyústit do nebezpečí, že si konzument bude myslet, že spotřeba většího množství alkoholu není na závadu. Vzhledem k tomu, že kofein má diuretické účinky, může tedy způsobit také dehydrataci, nebo dokonce kolaps, pokud se konzumován před cvičením. Nápoj může také u dětí způsobit hyperaktivitu, neklidnost, či dokonce zuřivost. Energetické nápoje s kofeinem jsou obchodovány jako zdroj  zvyšující se energie a koncentrace.  V USA nemusí být označeny žádným varovným upozorněním. V Evropě byl zvolen mnohem obezřetnější přístup. Ve Francii jsou dokonce zakázány některé nápoje a v některých z ostatních zemím byla přijata omezující opatření.

The danger of energy drinks.  Soft Drinks International, May 2005, s. 46