Bezpečnost potravin

Na podporu jelenů se zapomnělo

Vydáno: 17. 1. 2007
Autor: pospisilova

O programu na rozvoj venkova v sídle Agrární komory ČR živě hovořily v minulém týdnu ředitelka Okresní agrární komory v Blansku Ing. Marcela Pokorná a odbornice na rozvojové programy Evropské unie z Agrární komory ČR Ing. Jaroslava Nekvasilová.

 

Eugenie Línková, 12. leden 2007
Na podporu jelenů se zapomnělo

O programu na rozvoj venkova v sídle Agrární komory ČR živě hovořily v minulém týdnu ředitelka Okresní agrární komory v Blansku Ing. Marcela Pokorná a odbornice na rozvojové programy Evropské unie z Agrární komory ČR Ing. Jaroslava Nekvasilová. Jedním z témat rozhovoru byla spolupráce v některých regionech, která se odehrává mezi starosty a zemědělskými podnikateli.

Dohromady vytvářejí místní akční skupiny, jimž jde o společný projekt. „Má to velký význam pro rozvoj regionu a dodávám, že i pro zachování tamní zemědělské činnosti a s tím spojenými pracovními místy“, řekla ředitelka Pokorná.

Okres, který Pokorná prostřednictvím Agrární komory v Blansku zastupuje, tvoří z padesáti procent LFA. Dodala, že struktura podnikání se v této oblasti výrazně měnit nebude. Skot je na pastvinách a v poslední době se o území v okresu dělí s přibývajícími stády jelenovitých. Na produkci zvěřiny se ale v dotačních systémech nemyslelo. „Chovatelé jelenovitých, i když je to také zemědělská činnost, nemohou čerpat dotace a jsou znevýhodněni,“ otevřela problém Pokorná.

Jinak jsou na tom podle ní všichni stejně a všeobecně je trápí nízké výkupní ceny. Specifikem okresu je také cukrovka, kterou produkovalo na šest podniků, dva už tuto činnost skončily a zbývající čtyři vidí budoucnost cukrovarnictví dost černě. Určitou záchranou a pomocí by měla být výroba biolihu z obilí. Proto ustupující cukrovku na polích nahradí zřejmě především obilniny.

Převzato z portálu Agrární komory ČR:   www.apic-ak.cz