Bezpečnost potravin

Na americký trh byly uvedeny DDGS prosté antibiotik

Vydáno: 29. 11. 2011
Autor: Ing. D. Nehasilová

POET vyvinul proces, který při fermentaci sacharidové frakce na bioetanol nepoužívá antibiotika pro kontrolu bakteriální kontaminace – výsledkem je zahájení prodeje certifikovaných sušených lihovarských výpalků s rozpustným podílem, které neobsahují žádná rezidua antibiotik.

Americký obří koncern POET spustil nový výrobní proces, který zajistí produkci certifikovaných sušených lihovarských výpalků s rozpustným podílem (DDGS) bez antibiotik. Tento proces společnost vyvíjela do dobu více než 5 let a jedná se o unikátní řešení.
 
Primárně je tento certifikovaný produkt určen pro prvovýrobce vajec, ale je vhodný i pro další segmenty živočišné výroby. Společnost POET se sídlem v Sioux Falls (Jižní Dakota) je největším výrobcem bioetanolu na světě s roční produkcí více než 6,4 mld. l bioetanolu a 45,4 mld. kg vedlejšího produktu – DDGS. Sušené výpalky jsou vysokoproteinovou krmnou ingrediencí pro dobytek a drůbež a koncern je ztržňuje pod obchodní značkou „Dakota Gold label“.
 
Během fermentace výchozího materiálu pro produkci bioetanolu se používá ke kontrole bakteriální kontaminace antibiotikum virginiamycin. Americká FDA (Správa potravin a léčiv) však nepovolila zařazovat  DDGS do krmných dávek nosnic v souvislosti s výskytem reziduí antibiotik. FDA považuje antibiotika obsažená v krmivech za nežádoucí příměs.
 
Koncern spolupracoval při vývoji unikátního výrobního procesu se státní univerzitou v Iowě, Unií producentů vajec (UEP) a farmou Rose Acre, která je druhým největším producentem vajec ve Spojených státech. Po dobu více než 2 roky vědci ověřovali, jak velký podíl DDGS je možné zařadit do krmných dávek nosnic při dosažení srovnatelné užitkovosti nosnic jako v případě podávání krmné dávky sestávající pouze z kukuřice a sojového šrotu – je to 10 %.
 
POET launched antibiotik-free DDGS
Feedstuffs, 83, 2011, č. 1 a 4