Bezpečnost potravin

Ministři zemědělství geneticky modifikovanou kukuřici BT-11 opět neschválili, rozhodne EK

Vydáno: 28. 4. 2004
Autor:

Ministři zemědělství 15 členských a deseti vstupujících zemí se v Bruselu opět nedohodli, zda povolit nebo nepovolit obchodování s geneticky modifikovanou kukuřicí BT-11. Na tiskové konferenci to oznámil komisař David Byrne s tím, že návrh Evropské komise na povolení této plodiny nezískal kvalifikovanou většinu.

Ačkoli se s takovým výsledkem počítalo, debata ukázala, že odpůrců geneticky modifikovaných plodin je více, než se čekalo. Rozhodnutí má závažné důsledky, protože zelená pro BT-11 by znamenala uvolnění dlouhodobého moratoria EU na geneticky upravené potraviny.

Politická odpovědnost padá nyní na Evropskou komisi, která je podle pravidel příslušná v těchto věcech po dvojí nedohodě členských států rozhodnout sama. EK dávno navrhuje zastavení moratoria; má za to, že geneticky modifikované potraviny mají při dokonalé regulaci právo na existenci a jejich odmítání považuje za kontraproduktivní. „Očekávám, že tato věc přistane na stole Evropské komise koncem května, po konzultacích mezi ředitelstvími,“ uvedl Byrne.“Nepředpokládám žádnou opozici,“ dodal.

Česká delegace neměla na debatu vyhraněný názor. „Na jedné straně musíme respektovat bezpečnost potravin, na druhé to, že svět se pohybuje k uplatnění GMO,“ řekl ČTK náměstek ministra zemědělství Zdeněk Růžička. Usoudil, že ačkoli už existuje legislativa regulující využití GMO a jejich sledování, „přetrvává příliš mnoho rozporů a pochybností, zda je uplatnění těchto potravin dostatečně vysledováno a zda nepoškodí lidské zdraví“.

Podle diplomatů podpořily uvolnění embarga Británie, Irsko,Nizozemsko, Švédsko, Finsko a Itálie, proti byly Francie,Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Portugalsko a Řecko. Ostatní se zdržely a vstupující země přihlížely, dnes naposled. Ekologická organizace Přátelé země ihned naléhavě vyzvala Evropskou komisi, aby respektovala rozpory mezi členskými státy a neumožnila uvedení kukuřice BT-11 na evropský trh.

ČTK