Bezpečnost potravin

Ministr zemědělství J. Šebesta jednal s vysokými ruskými představiteli na Světovém obilnářském fóru v Sankt Petěrburgu

Vydáno: 10. 6. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 9.6.2009.

Český ministr se sešel k bilaterálním jednáním s nedávno jmenovanou ministryní zemědělství Ruské federace Elenou Skrynnik a s gubernátorem Leningradské oblasti Valerijem Serďukovem, kde hovořili o možnostech další spolupráce, zejména při přenosu vyspělých českých technologií. Ruští představiteli vysoce ocenili dodávky plemenného skotu, který se podle slov ministryně Skrynnik v ruských podmínkách velmi dobře adaptuje, a úspěšné česko-ruské projekty v oblasti živočišné výroby v republice Baškortostán a v Samarské oblasti.
 
Ruská ministryně vyjádřila naději na další pozitivní vývoj současné spolupráce mezi ČR a RF, v návaznosti na bezprostřední kontakty mezi českými a ruskými veterinárními a fytosanitárními odborníky. V této souvislosti potvrdila účast ruských specialistů na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky v Brně ve dnech 15. a. 16. června 2009. Zde, jak řekl ministr Šebesta, „je značný prostor pro spolupráci s Ruskem nejen pokud jde o obchodní výměnu, ale i v oblasti zvěrolékařství a odborného vzdělávání, v oblasti včasného varování před nákazami a prevence chorob přenositelných ze zvířat na člověka.“
 
„Styky mezi MZe ČR a představiteli Leningradské oblasti včetně výměn podnikatelských misí jsou v posledních dvou letech velmi intenzivní,“ upřesnil ministr Šebesta, „touto návštěvou chci potvrdit ruským partnerům náš zájem a připravenost pokračovat v započaté hospodářské spolupráci, která už má konkrétní výsledky. V republice Baškortostán jsou v provozu již tři velkokapacitní farmy na 1280 kusů dojnic, které postavily české firmy, další podobná farma je dokončena a byl zahájen zkušební provoz, a tři mléčné farmy v Samarské oblasti se nyní připravují,“ dodal ministr.
 
Zástupci Leningradské oblasti projevili zájem i o automatizované systémy řízení farem, o technologii balení mléčných výrobků a o technologii pro chlazení a další zpracování mléka. Představitelé obou států vidí možnosti spolupráce i v oblasti technologie pro ekologickou manipulaci se zemědělskými odpady a zařízení pro bioplynové stanice. „V loňském roce dosáhly investice do modernizace zemědělství v Leningradské oblasti výše 13 miliard rublů, tj. přibližně půl miliardy amerických dolarů, a cca 75 % hospodářství v oblasti je ziskových“ řekl gubernátor Serďukov. Upřesnil také, že zatímco v průběhu letošního roku klesla v Leningradské oblasti průmyslová výroba o 7 % v důsledku celosvětové krize, zemědělská výroba vzrostla za stejné období o 4,6 %.
 
Světové obilnářské fórum pořádala vláda Ruské federace, ruské ministerstvo zemědělství a Ruská obilnářská unie ve dnech 6.-7.6.2009 v Petrohradu. Zúčastní se ho zástupci mnoha států, vč. ministrů zemědělství, vedoucích představitelů finančních a zemědělských mezinárodních organizací a analytiků. Diskuse na tomto fóru byly vedeny s cílem nalézat východiska k řešení současné situace nevyvážené produkce obilovin ve světě, kde na jedné straně se produkují velké přebytky a jinde panuje prohlubující se nedostatek potravin až hlad obyvatel. Ruští představitelé uvedli, že pojistkou pro stabilizaci trhů s obilím by mohl být obilnářský potenciál Ruska, Ukrajiny a Kazachstánu.

Hugo Roldán, ředitel odboru komunikace MZe