Bezpečnost potravin

Ministr Gandalovič zahájil veletrh Víno & Destiláty

Vydáno: 28. 4. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 28.4.2009.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič společně s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou dnes v areálu pražského Výstaviště zahájili 12. ročník mezinárodního nápojového veletrhu pro gastronomii Víno&Destiláty.
 
Veletrh, který je největší expozicí vín, destilátů, nápojů a pochutin v nových členských zemích EU, proběhne na holešovickém Výstavišti ve dnech 28.-30. dubna. První den veletrhu je zaměřen na domácí, zejména moravská vína. Ministr Gandalovič dnes pokřtí knihu předního českého odborníka na víno Viléma Krause, která vychází u příležitosti jeho 85. narozenin. V průběhu odpoledne předá ocenění vítězům soutěže vín o Zlatý pohár veletrhu Víno&Destiláty 2009, kteří se utkali ve 12 kategoriích. Druhý den veletrhu je věnován vínům z Francie, třetí den je Dnem vín z Moldávie.
 
Veletrhu se zúčastní svou expozicí i ministerstvo zemědělství, které se bude prezentovat na stánku č. 40 v pravém křídle Průmyslového paláce.
„Na výstavě bude ministerský odbor rostlinných komodit, oddělení pro víno poskytovat zejména konzultace týkající se Společné organizace trhu s vínem, dotačních záležitostí týkajících se vinohradnictví a vinařství, připravované legislativy evropské i národní a v otázkách témat PRES týkajících se vinohradnictví a vinařství,“ uvedl ministr Gandalovič.
 
Expozice odboru potravinářské výroby a legislativy bude podle jeho slov zaměřena na poskytování informací týkajících se postupu při získání koncesní listiny na výrobu a úpravu kvasného lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů a postupu při zpracování žádosti o povolení na pěstitelské pálení.  Odborní garanti z  Úřadu pro potraviny budou poskytovat informace o bezpečnosti potravin. Expozici doplní Státní rostlinolékařská správa (SRS), která prezentuje svou činnost na úseku zdravotního stavu révy vinné a provádí soustavnou rostlinolékařskou kontrolu rozmnožovacího materiálu ve školkách a v rámci rostlinolékařského dozoru kontroly v obchodní síti. Expozici MZe doplňuje Národní zemědělské muzeum, které představí výběr předmětů úzce se vztahujících k tématu vinařství.  Předměty byly vybrány z depozitářů pobočky NZM Valtice – Muzea vinařství, zahradnictví    a životního prostředí.

Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe