Limity pro cín
Podle vyjádření EFSA není k dispozici dostatek údajů, pro stanovení horní hranice přijatelného příjmu cínu, která by byla použitelná při suplementaci potravin.
Podle vyjádření vědeckého panelu je příjem cínu ve Velké Británii 6 mg/den, což je výrazně méně než množství, které by mohlo způsobovat zhoršení absorpce zinku. Podle výsledků krátkodobé studie toto nebezpečí hrozí, když je příjem cínu 30 až 50 mg/den.
Přípustné množství anorganického cínu v potravinách je stanoveno nařízením 466/2001/ES (resp. změnovým nařízením 242/2004/ES) následovně:
– potraviny v konzervách (kromě nápojů) 200 mg/kg
– nápoje a šťávy v plechovkách 100 mg/kg
– kojenecká a dětská výživa a potraviny
pro zvláštní lékařské účely 50 mg/kg
Poznámka
Podle expertů může být někdy obtížné dodržet limit u konzervovaných šťáv z rajčat, pomerančů a ananasu určených pro dětskou výživu (DV). Přitom však není jednoznačný názor na to, zda je pro DV nutný tak extrémně nízký limit.
Ve většině potravin v plechovkách je obsah cínu pod 10 mg/kg, což znamená zlepšení proti dřívější době, k němuž došlo používáním převážně lakovaných plechovek. Při kontrolách prováděných v ČR v r. 2003 se obsah cínu u výrobků z ovoce a zeleniny v plechových obalech pohyboval mezi 0 (pod mezí detekce) až po výjimečných 219 mg/kg u ananasu.
EU Food Law, 2005, č. 223, s. 6