Bezpečnost potravin

Letošní svátek ekofarem v Toulcově dvoře trhal rekordy

Vydáno: 21. 9. 2006
Autor:

Při 13. Biojarmarku a Dožínkových slavnostech v Praze se koštovalo biomaso, testovaly biošťávy, plnil soutěžní pětiboj, tleskalo se při lidové veselici. Návštěvníci si zkrátka užívali pohodové atmosféry mezi prodejci a hosty naladěnými na stejnou notu – na notu BIO. Premiérově bodovaly špízy z biohovězího, biozmrzlina i třešňové biopivo.

Na 3000 lidí navštívily v prosluněný pátek i sobotu rozsahem největší tuzemský svátek ekozemědělství, který je i dominantní akcí Měsíce biopotravin – 13. Biojarmark a Dožínkové slavnosti ve Středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze 10. Organizátoři z občanských sdružení působících v tomto skvěle rekonstruovaném (dříve vskutku statkovém) areálu a z LEA se o dosud největší účast zasloužili rekordním počtem bioprodejců (32), spoustou dalších stánků s přírodními produkty, řemesly a osvětovými eko-prezentacemi (i ÚZPI se  zúčastnilo svým infostánkem s propagačními materiály), tak i pestrým programem.

 

V pátečním odpoledni lákalo spotřebitelské testování ovocných bioštáv, v sobotním první losování spotřebitelské soutěže BIO-seznamka probíhající do konce září a  dožínkový průvod s chasou, lidovou muzikou, tanci i zvyky. Letošní podtitul akce byl Zaostřeno na biomaso z ekochovů , ale na dračku šly rovněž zelenina, tzv. suchá produkce, sýry, pečivo, ale i produkty, donedávna zde nevídané…

 

Vedle vyhlášeného biouheráku a biošunky ze Sasova u Jihlavy a tradičního skopového z ekofarmy Tůmových z Dědova u Teplic nad Metují (na rožni se tentokrát upekli berani hned  tři a ze skopců byl k mání i gulášek) byl na takto velké veřejné akci novinkou zejména prodej kuřecího a hovězího masa v biokvalitě. Chutná pečená kuřecí stehna dovezená pražským Albiem z Německa, pro mnohé s překvapivě nadstandardní cenou 70 Kč za kus, potvrdila, že jejich vysoká cena je daní za zcela ojedinělý produkt, který dosud nenabízí žádná z domácích ekofarem. Chutnaly také biohovězí v podobě špízů, guláše, hamburgrů i soté.

 

Mezi nováčky letos vynikla společnost Euro-cafes CZ, která v Praze otevřela již dvě jídelny Bio-cafes, a na jarmarku šlo od úst k ústům, že nabízejí skvělou kávu a chuťově neméně dobré šťávy i zeleninové sendviče – těch se mj. pěkná hromádka rozdala v podobě symbolických biocen při losování kupónů za dobrovolné vstupné. Fandy kuriozit jistě z nabídky téže firmy dostalo i třešňové biopivo.

 

Při své premiéře ale zaujaly i Jizerské pekárny, Biopekárna Zemanka, Moštovna Lažany, Extrudo Bečice, M. Kurka (dýně Hokkaido), M. Kosek (produkty z rakytníku) a J. Chorvát (slovenská zmrzlina z českého biomléka).

 

Spotřebitelské testování biomoštů bylo, vedle dospělých a zejména maminek, atrakcí i pro děti, které tak mohly samy klasifikovat vzorky stejně, jako se to děje ve škole jim. Přes sto ochutnávačů dalo v součtu nejvíc hlasů moštu s banány firmy Voelkel, který nabízí Country Life. Zasvěcení vědí, že vyhrál už zjara v Pavlově a bodoval i v létě ve Starém Městě pod Sněžníkem, kde LEA rovněž test šťáv organizovala. O chuťové atraktivitě tohoto moku tak jistě nebude pochyb. Na dalších prvních místech se již tradičně (při absenci vyhlášeného jablečného z tradice Bílých Karpat) střídaly mošty rivalů z obchodní společnosti PRO-BIO právě s těmi z Country Life.

 

Večerní tečku prvního dne i možnost zanotovat si na "lidovú notú" nabídla všem cimbálovka. Po zavření bran areálu pro veřejnost dokonce i samotným ekozemědělcům, kteří jen na této akci, neboť pouze tato je v ČR dvoudenní, mohou také po práci poklábosit při biovínku o svých problémech i úspěších.

 

Dvoudenní úspěšná akce gradovala e především dožínkovým rejem. Tento „kulturní bonus“ k nakupování biopotravin, konzumaci delikates i ekologické osvěty byl od vjezdu našňořeného povozu do vrat dvora až po hospodářovo požehnání sklizni (a jistě i biojarmarku v roce 2007!) už jen rozlučkovým pohlazením po duši všech, v nichž stále zvučnější struna jménem „BIO“ společně rezonuje.

 

 

Autoři: Karel Merhaut, LEA, S. Bodoková, ÚZPI, 19. 9. 06