Bezpečnost potravin

Legislativa pro krmná aditiva používaná v EU

Vydáno: 21. 8. 2004
Autor:

Podle komisaře EU pro zdraví a ochranu spotřebitele patří zpřísnění směrnic, týkajících se bezpečnosti krmiv pro zvířata, k základům strategie EU pro bezpečné potraviny.

Nová legislativa pro krmná aditiva souvisí nejen s konečnou fází vyloučení antibiotik z výživy zvířat, ale zaručí, aby ve výživě zvířat byla použita jen aditiva s ověřenou bezpečností a účinností.
Od října 2004 mohou přijít na trh jen aditiva, která prošla novým postupem výroby aditiv. Opatření se týká  jak aditiv do krmiv, tak aditiv do napájecí vody.  Společnosti obchodující s aditivy, schválené v rámci existující legislativy, projdou určitými změnami a budou muset být během příštích 7 let znovu schváleny. Krmná aditiva budou přerozdělena do těchto kategorií:
– technická: zahrnují konzervační prostředky, regulátory kyselosti a silážní přídavky
– senzorická: zahrnují barviva a ochucovadla
– nutriční: obsahují vitaminy, provitaminy, stopové prvky, aminokyseliny, močovinu a její deriváty
– zootechnická: zahrnují stimulátory trávení, stabilizátory střevní flory, látky, které kladně ovlivňují živočišnou výrobu a další zootechnická aditiva
– kokcidiostatika a histomonostatika.
Podle nových směrnic musí být výrobky registrovány, musí mít ověřenou bezpečnost a účinnost. Důraz je kladen na bezpečnost jak spotřebitele, tak zvířat i prostředí.
Kraftfutter, 2004, č. 7-8,s. 236-239