Bezpečnost potravin

Konec výzkumu varroázy na Novém Zélandě

Vydáno: 6. 9. 2003
Autor:

Podle zprávy výzkumné organizace HortResearch výzkum roztoče Varroa jacobsoni parazitujícího na včelách na Novém Zélandě bohužel skončil, protože ho nikdo nebude financovat. Bez probíhajícího výzkumu bude velmi obtížné potlačovat šíření roztoče a zjistit, zda jeho zdejší populace se staly rezistentními vůči pesticidům.

Podle zprávy na webových stránkách organizace HortResearch výzkum roztoče Varroa jacobsoni parazitujícího na včelách na Novém Zélandě bohužel skončil, protože ho nikdo nebude financovat. Jediný novozélandský tým vědců zkoumajících včely se sídlem v Ruakura, byl každoročně financován 700 000 novozélandských dolarů, tentokrát ale  organizace Foundation for Research & Technology financování odmítla. Toto rozhodnutí způsobilo, že Nový Zéland bude bez jakéhokoli výzkumu včel poprvé za sto let.
   Vědec organizace HortResearch odhaduje, že roztoč již snížil populace včel ve státě o asi 10 %. Přitom zemědělství Nového Zélandu, pokud jde o opylování, závisí na včelách. Doposud tento škůdce zamořil pouze území North Islandu. Ale je zřejmé, že je pouze otázkou času kdy přejde Cookovu úžinu a rozšíří se na další území Nového Zélandu. Studie ministerstva zemědělství odhaduje, že pokud se zde roztoč Varroa usadí, stálo by to  ekonomiku South Islandu 234 novozélandských dolarů.
    Tým organizace HortResearch zkoumá způsoby kterými lze potlačovat šíření tohoto roztoče. Ty zahrnují vyvíjení organických pesticidů a šlechtění včel rezistentních vůči roztoči. Americké studie ukázaly, že roztoč se stal rezistentním vůči většině pesticidů po asi sedmi letech. Bez probíhajícího výzkumu neexistuje žádný způsob, jak zhodnotit, zda novozélandské populace se také stávají rezistentními.  
Grower, 140, 2003, č. 6, s. 12