Bezpečnost potravin

Konec dvacetileté vlády rovných okurek

Vydáno: 1. 7. 2009
Autor: bodokova1

EU zrušila zákaz prodeje křivých okurek, na prodejní pulty se vrací 26 druhů ohnutých produktů.

Návrat ohnutých okurek, křivých mrkví a dalších druhů zeleniny a ovoce se vrací díky zrušení příslušného omezení, které zavedla Unie před 20 lety. Brusel se rozhodl upustit od tržních standardů pro 26 druhů produktů. U deseti produktů však zůstávají, obchodníci je ale budou moci prodávat pod podmínkou, že je zvlášť označí.
 
Produkty zcela zbavené omezení
Okurky, meruňky, artyčoky, chřest, lilek, avokádo, fazole, růžičková kapusta, mrkev, květák, třešně, cuketa, houby, česnek, lískový a vlašský ořech, kapusta, pórek, vodní a žluté melouny, cibule, hrách, švestky, celer, špenát, čekanka.
 
 
Produkty, na jejichž pokřivený tvar musí obchodníci upozornit
Jablka, citrusy, kiwi, hlávkové zelí, broskve a nektarinky, hrušky, jahody, papriky, grapefruity, rajčata.
 
Jak řekla eurokomisařla pro zemědělství Mariann Fischer Boel, pro EU je rozhodnutí součástí snahy omezit byrokracii a dodala: „Nepotřebujeme takovou věc regulovat na úrovni Unie. Je to mnohem lepší nechat to na prodejcích. Pro spotřebitele to bude také znamenat možnost většího výběru,“ Prodejci rozhodnutí Evropské komise vítají.
 
Pravidla byla Unií přijata před dvaceti lety a měla sloužit k zajištění standardů prodeje. Oponenti je však považovali za příklad byrokracie EU. Obchody napříč Unií kvůli omezením odmítaly zhruba 20 % zeleniny a ovoce.
 
Jak měla dosud vypadat okurka, která mohla na pulty? Kromě toho, že okurky měly být čisté, čerstvé a nenahnilé, platilo i to, že při nejvyšší kvalitě musely být rovné. Vychýlení při délce deseti centimetrů mohlo být maximálně jeden centimetr z osy. Musely mít také "typickou barvu okurek".
 
 
Zdroj: EU