Bezpečnost potravin

Kladné stanovisko EFSA k extraktu z Shiitake

Vydáno: 3. 9. 2010
Autor:

Extrakt z mycelia černé čínské houby Lentinula edodes byl panelem NDA posouzen jako bezpečný.

Výrobek s obchodním názvem Lentinex® je vodný extrakt, který se vyrábí fermentací z podhoubí Shitake (Lentinula edodes, houževnatec jedlý, černá čínská houba), a sice než houba vyroste. Extrakt obsahuje 98 % vody a 2 % sušiny sestávající především z lentinanu (1,3-beta-D-glukanu), z volné glukózy, bílkovin a aminokyselin. Společnost GlycaNova Norge AS (dříve Medimush) podala žádost o schválení v r. 2008. Předtím byla zamítnuta žádost z r. 2006, kdy se mělo jednat o schválení ve zkráceném procesu.

Cílem je využívat extrakt jako složku s protivirovými a protinádorovými účinky  ve formě kapslí, prášku, tekutiny či gelu, do suplementů, jogurtů, osvěžujících nápojů, vařených a  zpracovaných potravin a pečiva. Navrhovaný denní příjem je 2,5 ml Lentinex® s obsahem 1 mg lentinanu /ml, odpovídá  41,7 µg lentinanu na osobu s 60 kg.

Toto množství lentinanu je nepatrné v porovnání s konzumací houby nebo jiného zdroje β-glukanu, které jsou běžně konzumovány. Přesto, že se jedná o malé množství, nelze vyloučit alergenní vliv lentinanu. Riziko však není o nic vyšší než při konzumaci houby Shitake. Žádná další rizika nebyla zjištěna.

Panel EFSA pro dietní produkty, výživu a alergie (NDA) posoudil extrakt za stanovených podmínek použití jako bezpečný.


EU Food Law, 2010, č. 448, s. 6

EFSA-Q-2009-00833, publikováno 30. 7. 2010

 

Předcházející informace:

Projednávání žádostí o schválení novel foods v lednu 2007

Nově posuzované potraviny nového typu

Extrakt bohatý na lentinan z houby shitake