Bezpečnost potravin

Kapři jsou bezpeční, zpráva o jedech v nich je účelová, brání se rybáři

Vydáno: 30. 11. 2005
Autor:

Jak informovalo Rybářské sdružení ČR, kvalita kaprů z českých rybníků je velmi vysoká a lidé se nemusejí bát, že by při tradiční štědrovečerní hostině konzumovali v kapřím mase také zdraví nebezpečné látky. Sdružení tak reagovalo na údajně účelovou zprávu ekologické organizace Greenpeace, podle které v kaprech laboratoře odhalily toxické látky. Aktivisté z Greenpeace zjistil

Ekologové chtěli zveřejněním výsledků výzkumu demonstrovat potřebu co nejpřísnější nové chemické politiky EU. „V rámci profesního sdružení převažují názory představitelů rozhodujících firem, že jde o účelové chování ekologické organizace Greenpeace ve snaze dosáhnout možná ušlechtilého cíle, ale zcela neoprávněně na úkor rybářských subjektů,“ uvedl ředitel rybářského sdružení Václav Šilhavý.

 

Kvalitu masa kaprů sleduje stejně jako u dalších potravin živočišného původu veterinární správa. Monitoruje v nich obsah dioxinů a polychlorovaných bifenylů, přičemž hodnoty jsou většinou hluboko pod povolenými hranicemi. V případě ftalátů dosud nebyly limity stanoveny.

 

Ftaláty zřejmě způsobují poruchy rozmnožovacího a hormonálního systému, poruchy ledvin a jater, kde se hromadí. Nález ftalátů v kapřím mase není nijak výjimečný, tyto látky se kumulují v přírodě a byly už nalezeny takřka všude včetně mateřského mléka a těl ještě nenarozených lidských zárodků. Aby ftaláty vymizely z vánočního i běžného jídelníčku, je podle ekologů nutné celkově snížit jejich produkci.

 

Omezit používání ftalátů by měl nový chemický zákon, který minulý týden schválil Evropský parlament. Používaní ftalátů je zakázáno v kosmetice a hračkách pro malé děti. Až nový zákon vstoupí v platnost, měly by ftaláty podléhat jako rakovinotvorné jeho nejpřísnějším pravidlům. Návrh bude před Vánocemi projednávat Rada EU, ekologové se však bojí změn, které chce prosadit silná chemická lobby.

 

Ekolist, 28. 11. 2005