Bezpečnost potravin

Je právě čas na dezinsekci a dezinfekci ubikací pro zvířata

Vydáno: 17. 4. 2009
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 16.4.2009.

U volně žijících zvířat se se zamořenými loži či pelechy nesetkáme. Zvířata totiž místa, kde nocují, zpravidla mění. Jinak je tomu u zvířat chovaných v zajetí. Právě na jaře je čas na to prohlédnout psí boudy, dezinsikovat a dezinfikovat je, podobně i králíkárny a kurníky a popřípadě zvířata ošetřit hmyz odpuzujícími prostředky.
 
Je dobré z psích ubikací odstranit zimní zateplení a boudu vymýt nějakým razantním dezinfekčním prostředkem. Je ale dobré se poradit ve specializované prodejně, popřípadě se dotázat veterinárního lékaře. Ne každý prostředek je vhodný, aby v dobré snaze nedošlo k podráždění sliznic či spojivky chovaného zvířete.
 
Je také čas na to aplikovat prostředek proti klíšťatům, která začínají být s teplým jarem velmi aktivní. Lze doporučit protiklíšťový obojek nebo prostředek, který se aplikuje za krk, v oblasti kohoutku, kam si zvíře, pes nebo kočka, nedosáhne jazykem. Odpuzovací účinek trvá asi až tři měsíce.
 
I chovatelé hospodářských zvířat mají sledovat své chovy, lze ale říci, že se veterinární inspektoři setkávají se zavšivenými chovy velmi zřídka.
 
Věnovat pozornost čistotě prostor, kde se chovají zvířata, ale i jejich exteriéru, se vyplatí. Cizopasníci také mohou přenášet celou řadu nebezpečných onemocnění, například borreliózu a encefalitidu.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR