Bezpečnost potravin

Jaterní potíže způsobené doplňkem s kůrou americké krušiny

Vydáno: 16. 11. 2009
Autor:

Z obav před škodlivým účinkem Rhamnus purshiana DC, používané v suplementech jako laxativum, snížilo Dánsko povolené množství v denní dávce z 200 na 20 mg.

V Dánsku byla hospitalizována žena se zánětem jater  po  požití  suplementu obsahujícího kůru americké krušiny (Rhamnus purshiana DC, Cascara Sagrada, řešetlák Purshův).  Dánské úřady nařídily stažení z trhu  produktů s vysokým obsahem této složky včetně suplementu Wolle. Kůra této rostliny se používá jako laxativum.
Dosud byly v Dánsku povoleny suplementy obsahující nejvýše 200 mg/den. Nyní je tato hodnota snížena na 20 mg/den. Potravinový a veterinární úřad doporučuje spotřebitelů m vyhodit pro jistotu veškeré produkty s obsahem této složky. Varování platí i pro kapsle nebo nápoj Intra vyráběný dánskou společností Lifestyles, doporučovaný na podporu zdraví a vitality, i když není známo obsažené množství Rhamnus purshiana,spotřebitelé by měli být obezřetní při nákupu doplňků stravy přes internet. Jeden z tam nabízených produktů např. obsahuje 600 mg v denní dávce.
Na druhé straně  však ještě není zřejmé, co vše dotyčná žena ještě jedla, a zda se nejedná o souvislost s nadměrným pitím, které by mohlo vyvolat jaterní potíže. Také se neuvádí množství krušiny, které pacientka zkonzumovala. 

EU Food Law, 2009, č. 411, s. 10