Bezpečnost potravin

Jalůvka: Krácení dotací je nepromyšlené a zbrzdí rozvoj kraje

Vydáno: 5. 10. 2002
Autor:

povodně; MMR; dotace; obnova; oblasti; dluhopisy;

OSTRAVA (ČTK) – Rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj použít peníze z dotačních programů na obnovu oblastí, které postihly srpnové záplavy, je nepromyšlené a citelně zasáhne do rozvojových aktivit Moravskolezského kraje, řekl dnes ČTK zástupce hejtmana Josef Jalůvka. Obce a podnikatelé v kraji tímto krokem podle něj přijdou o více než 195 miliónů Kč. Podle MMR se ale částka 150 miliónů Kč vrátí kraji později, v rámci dalšího dotačního programu.
„Státní administrativa by měla podporovat samosprávu a podnikatele a nedělat nepromyšlená opatření,“ řekl Jalůvka. Připomněl, že při záplavách před pěti lety, které zasáhly spíše Moravu, se hledaly rezervy ve státním rozpočtu, stát vydal povodňové dluhopisy a povolil daňové odklady.

Kraj tak podle něj utrpí více než po povodních v roce 1997. „Tento krok může ovlivnit růst už tak hrozivě stoupající nezaměstnanosti a způsobit schodkové hospodaření obcí, které mnohdy řeší ještě dopad povodní z roku 1997,“ dodal. Podle něj nelze vyloučit, že řada firem bude muset ukončit svoji činnost.

Jalůvka považuje za nejhorší psychologický dopad krácení dotací. „Hodně subjektů to vnímá jako křivdu. Jde o projekty, které se připravovaly rok a více let dopředu. Obce se slíbenými penězi počítaly, takže je to demotivační rozhodnutí,“ míní. V kraji jde o 108 obcí, kterých se dotkne zrušení programu obnovy venkova. Stát je připravil o 25,299 miliónu Kč na 146 projektů.

Kromě dotací z programu obnovy venkova nelze v kraji počítat s 20,213 miliónu Kč pro 12 projektů v rámci Státního programu podpory cestovního ruchu a lázeňství. Z programu PHARE 2001 se zase pozdrží nejméně 150 miliónů Kč pro sedm připravovaných zón Moravskoslezského kraje.

Podle Jalůvky se kraj snaží zvrátit rozhodnutí ministerstva alespoň u těch projektů, kde obcím hrozí sankce za to, že nemají na zaplacení dodavateli za dokončenou akci. Ve čtvrtek zastupitelé kraje v dopisu adresovaném premiérovi Vladimíru Špidlovi odmítli krácení dotací z Programu obnovy venkova.

MMR rozhodlo na doporučení Evropské komise a ministerstva financí použít devět miliónů eur (asi 270 miliónů Kč) z programu Phare na odstranění povodňových škod namísto podpory regionů Ostravsko, severozápadní Čechy a střední Morava.

Elena Mazurová

ICEU-EkoList, 24. září 2002 (Mik)