Bezpečnost potravin

Jak správně jíst při jízdě na kole

Vydáno: 19. 5. 2009
Autor: berankova1

Informační server iDNES dává rady jak si správně poskládat jídelníček při delších výletech na kole.

Jak si vhodně poskládat jídelníček při delším výletě na kole:

1. K snídani si dejte sacharidy
Odborníci na výživu to stále opakují: nejdůležitějším jídlem dne je snídaně. A platí to i při sportovních aktivitách.
Snídaně před výletem by měla obsahovat zejména sacharidy, vhodné je např. ovoce s vločkami, nevadí ani sladké buchty. Naopak vláknina ve větším množství není dobrá. K pití je vhodný mírně slazený čaj nebo ředěný džus.

2. Po jídle si dejte pauzu
Důležité není jen to, co jíte, ale také kdy. Nesedejte na kolo hned, jak jste dosnídali či doobědvali. Vaše tělo potřebuje na trávení nějaký čas – a také energii.  
Ideální přestávka mezi jídlem a jízdou na kole je mezi jednou až dvěma hodinami. Pokud nejedete víc než devadesát minut, žádné další jídlo na cestu potřebovat nebudete. Ale při delších výletech byste měli občas něco malého sníst. Mějte na paměti jedno ze základních pravidel: v momentě, kdy začnete mít hlad, už je pozdě jíst. Pít je ještě důležitější, láhev s nápojem budete potřebovat každých 10 až 15 minut.

3. Oběd: rýže nebo těstoviny
Čekají-li vás po obědě další kilometry, volte lehké, ale na energii bohaté jídlo. Dejte si třeba těstoviny, rýži nebo vařené brambory s libovým masem. To doplňte jakoukoliv zeleninou třeba ve formě malého salátu. Zeleninový salát je sice zdravý, ale při zvýšené fyzické zátěži dodá vašemu tělu málo energie.

4. Na tuky zapomeňte
V tucích je veliké množství energie, ale tělo potřebuje na zpracování energie z tuků delší čas. Když si dáte tučný oběd, budete se cítit unavenější. Jídlo vám bude dlouho ležet v žaludku, čímž se také sníží váš výkon.

5. Zkuste banány, dodají draslík
Banány jsou velmi syté a plné energie. Tělu doplní draslík, který se vylučuje v potu.
Čerstvé ovoce by při delších cestách nemělo chybět, vitaminy jsou při námaze nezbytné. Zkušení cyklisté doporučují nakrájet si různé druhy ovoce na malé kousky a pak z tohoto ovocného salátu ujídat během cesty.

6. Tatranky a lentilky
Někteří cyklisté zvládají i předlouhé cesty výhradně na tatrankách. Tento rychlý a prověřený zdroj energie byste při větších vzdálenostech také neměli opomenout. Před cestou si můžete vytvořit vlastní zásobník energie, když si do sáčku nasypete různé druhy oříšků a přidáte rozinky nebo lentilky. Spolu s ovocem a tekutinami je to ideální zdroj všeho, co při jízdě na kole potřebujete.

7. Nejezte velké porce
Energii byste měli načerpat ráno a pak jen postupně doplňovat. Lepší jsou předpřipravené svačinky než velké porce v hospodách po cestě.

8. Pozor na hypoglykemii
Prudký pokles hladiny cukru v krvi ohrožuje zejména diabetiky, ale při zvýšené tělesné námaze může potkat i člověka, který cukrovkou netrpí. Po několika desítkách kilometrů na kole se můžete začít cítit slabí a budete mít pocit, že už nemáte žádnou sílu. Někdy hypoglykemie může vést až k mdlobám, to ale není u zdravých lidí příliš časté.
První pomoc je v případě takového "vlčího hladu" až překvapivě snadná. Postiženému stačí podat něco sladkého, účinek je okamžitý a člověk, který ještě před pár minutami vypadal, že neudělá ani krok, zvládne zbytek výletu bez problémů.

Zdroj: iDNES