Bezpečnost potravin

Itálie požaduje omezení bylinných látek v suplementech

Vydáno: 6. 9. 2010
Autor:

Itálie předložila Komisi návrh národního předpisu se seznamem zakázaných bylinných extraktů.

Itálie předložila 20. 7. 2010 Komisi návrh předpisu, který omezuje použití bylinných složek (extraktů) v suplementech. Tento předpis má platit do doby, než bude vydána  příslušná harmonizovaná legislativa EU. Lhůta pro uplatnění připomínek k tomuto předpisu končí 21. 10. 2010.

Aby se předešlo argumentu Komise, že předpis omezuje volný pohyb zboží v EU, uvádí se, že národní opatření je nutné pro zachování bezpečnosti a správné informovanosti spotřebitele do doby, než bude vydán harmonizovaný předpis EU.

Návrh zřetelně uvádí látky, které nejsou v souladu s italskými požadavky, ale jsou legálně používány v jiných členských státech, v rámci Evropské asociace volného obchodu a Turecka, a které mohou být v Itálii prodávány na základě vzájemného uznání.

Návrh obsahuje seznam bylinných látek, které nesmějí být v suplementech, a seznam dalších složek (kromě vitaminů a minerýálních látek), které mohou být použity.

V návrhu je také uvedeno, že tvrzení uvedená na suplementech musí být věrohodná, v souladu s EFSA nesmí vzbuzovat dojem, že jsou zapotřebí další vědecké podklady, a musí být brán v úvahu doporučený denní příjem.

Tento návrh  italské vlády následuje po akci uskutečněné začátkem roku 2010, kdy Itáliie iniciovala v rámci EU jednání o zavedení varovné informace na obalu v případě devíti bylinných složek: Cimicifuga racemosa Nutt; Citrus aurantium L.; Ginkgo Biloba L.; Hypericum Perforatum L.; směs aminokyselin; rozvětvené aminokyseliny; bioflavonoidy; kcreatin a monacolin na červené rýži fermentované plísní Monascus purpureus. Tento návrh byl zamítnut s odůvodněním, že nejsou k dispozici podklady, které by opodstatňovaly zavedení takových varování.

EU Food Law, 2010, č. 448, s. 13-14


Předcházející informace:

Varování před některými rostlinnými doplňky

EFSA-Q-2004-064

EFSA Scientific Cooperation (ESCO) Report (2009)