Bezpečnost potravin

Inspekce zakázala prodej švestkových povidel z Polska

Vydáno: 13. 1. 2011
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 13.1. 2011.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) na základě provedené kontroly u společnosti Kaufland Česká republika v.o.s., nařídili stáhnout z oběhu výrobek Švestková povidla jednodruhová nízkoslazená (DMT 21. 12. 2011, hmotnost výrobku 240 g). Tato povidla dovezla z Polska firma BENEFIT, spol. s r.o., Želechovice nad Dřevnicí, která je následně dodala do společností Kaufland Česká republika v.o.s. a VERNER potraviny s.r.o.

Švestková povidla nemohou být uváděna do oběhu, protože obsahovala úlomky pecek včetně stopky. Podle právních předpisů nejsou vhodná k lidské spotřebě, protože potraviny nesmí být kontaminovány cizorodými nebo jinými látkami.

Společnosti BENEFIT, spol. s r.o. bylo uloženo opatření okamžitě stáhnout tuto potravinu od všech svých odběratelů. Pokud mají spotřebitelé povidla s uvedeným datem trvanlivosti doma, nedoporučuje inspekce jejich konzumaci.

Vzhledem k tomu, že rozdrcené pecky představují nebezpečí pro spotřebitele, byly výše uvedené informace zaslány do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který na tuto potravinu upozornil i ostatní členské státy Evropské unie.

Zpracovala: Petra Hoferková, oddělení komunikace SZPI
http://www.szpi.gov.cz/