Bezpečnost potravin

Inspekce zakázala další nebezpečný doplněk stravy

Vydáno: 12. 10. 2009
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 12.10.2009.

Laboratorní analýzy prokázaly přítomnost nebezpečné látky u dalšího doplňku stravy na podporu erekce, který pocházel z Číny. Tentokrát se jednalo o doplněk stravy jménem Sagirra prodávaný v plastových lahvičkách po čtyřech tabletách, identifikovaná závadná šarže má datum použitelnosti do září 2011.
 
V uvedeném výrobku byl laboratorně potvrzen výskyt látky zvané nor-acetildenafil, což je látka s podobnou strukturou a účinky jako sildenafil, oproti sildenafilu však stále není dostatečně prozkoumána a zatím se nepoužívá ani při výrobě léků. Její přítomnost ve volně prodejných doplňcích stravy je nepřípustná. Inspekce zakázala další prodej uvedeného výrobku a dovozci, kterým je společnost Zdravý životní styl s.r.o. z Uherského Hradiště, nařídila jeho stažení z obchodní sítě. Doplněk stravy Sagirra se prodával převážně po internetu.
 
Z Číny dovezla společnost Zdravý životní styl s r.o. celkem 5000 balení, celkově tedy 20 tisíc tablet. Část byla dále distribuována na Slovensko. Spotřebitelům, kteří mají doplněk Sagirra doma, inspekce nedoporučuje, aby jej nadále užívali.
 
V letošním roce jde již o třetí případ čínského doplňku stravy na podporu erekce, u kterého byly zjištěny zakázané látky s vedlejšími zdravotními účinky. Kromě toho inspekce letos již také zakázala kuriózní čínské žvýkačky, které kromě zlepšení potence slibovaly i zvětšení poprsí či povzbuzení činnosti ledvin. O všech těchto případech byla veřejnost informována.
 
Informace k doplňku stravy Sagirra byly rovněž odeslány na vědomí ostatním členským státům Evropské unie, a to prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI
12. 10. 2009


Výrobek Sagirra