Bezpečnost potravin

Informace o leasingu + pokyny

Vydáno: 24. 8. 2002
Autor:

leasing; pojištění; finance; povodně; ČR

Co byste měli vědět o leasingu
1. Pojištění věci, kterou jste si pořídili na leasing je ze zákona povinné.
2. Pojistila-li věc sama leasingová společnost, jste pojištění i proti povodni.
3. Byla-li věc při povodni poškozena, náleží vám od pojišťovny plnění za škodu. Splátky musíte nadále platit a leasingová smlouva stále platí.
4. Byla-li věc zničena, leasingová smlouva se ruší bez dalších poplatků. Zaplatíte jen případný rozdíl mezi zbývajícím plněním a částkou, kterou zaplatí pojišťovna.
5. Máte-li sjednanou pojistku na leasingovou věc sami (např. jste ji zahrnuli do pojištění domácnosti) a pojistka nezahrnuje záplavy, musíte doplatit zvývající cenu věci, ať už je poškozena nebo zničena.
6. Některé společnosti nabízejí postiženým zákazníkům různé úlevy.
7. Uzavíráte-li novou leasingovou smlouvu, ujistěte se, že je věc ve smlouvě pojištěna i pro případ přírodní katastrofy.
8. Některé leasingové společnosti připravují pro postižené povodní speciální programy (např. Škofin nabídl svým klientům tříměsíční platební prázdniny).
9. Stejné úlevy mají i zákazníci leasingu České spořitelny. Aby mohli postižení lidé co nejrychleji obnovit své vybavení, připravuje pro ně Česká spořitelna navíc speciální leasingové smlouvy s nulovou akontací.
10. Každý kdo uzavírá novou leasingovou smlouvu, by si tedy měl ověřit, zda je věc pojištěna proti povodni. Vyhne se tak dodatečným výdajům leasingovým společnostem.
11. Doporučení: obraťte se na svou leasingovou společnost jak se má řešit váš konkrétní případ.

Podle LN, 2002, 22.8., s. 15 (Mik)