Bezpečnost potravin

Hrozí Čechům nemoc šílených krav?

Vydáno: 13. 3. 2009
Autor:

Hostem iDNES.cz bude šéf národní referenční laboratoře pro výzkum Creutzfeldt-Jakobovy nemoc.

Šedesátiletá žena z Bíliny vyplašila veřejnost, když se objevila zpráva, že by mohla trpět lidskou formou BSE, tedy nemocí šílených krav. Nakonec se ukázalo, že tuto chorobu nemá. Čím tedy trpí? Hrozí Čechům nemoc šílených krav? V on-line rozhovoru odpoví šéf národní referenčí laboratoře v pátek (13.3.2009) ve 13:00.
 
"Téměř zcela jistě trpí jinou formou této choroby," řekl František Koukolík, vedoucí národní referenční laboratoře pro výzkum Creutzfeldt-Jakobovy nemoci.
 
Čím tedy žena ležící v teplické nemocnici trpí? Jak se mohla nakazit? Jakými dalšími vzácnými neurologickými nemocemi se lidé mohou nakazit? Které patří mezi nejrozšířenější a jak se proti nim bránit?
 
Ptejte se v pátek od 13. hodin předního českého neuropatologa MUDr. Františka Koukolíka, DrSc. z národní referenční laboratoře pro výzkum Creutzfeldt-Jakobovy nemoci.
 
 
František Koukolík vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy se specializací na patologickou anatomii. Zaměřil se na neurodegenerativní choroby mozku.
 
Od roku 1983 je primářem patologie Thomayerovy nemocnice v Praze, zároveň přednáší na 3. Lékařské fakultě UK.
 
Koukolík napsal desítky knih a v roce 1992 získal cenu Akademie věd za popularizaci vědy.
 
Zdroj: iDNES.cz