Bezpečnost potravin

Holandsko: utraceno 600 kachen a 22 tisíc kuřat z obav před návratem ptačí chřipky

Vydáno: 17. 3. 2004
Autor:

Holandské ministerstvo zemědělství oznámilo, že dalo příkaz k utracení 600 kachen a 22 tisíc kuřat na farmách, kde při rutinních krevních testech byly zjištěny protilátky proti viru ptačí chřipky.

Holandské ministerstvo zemědělství oznámilo, že 11. března dalo příkaz k utracení 600 kachen na farmě, kde při rutinních krevních testech byly zjištěny protilátky proti mírnému typu viru ptačí chřipky. Přítomnost protilátek naznačuje, že ptáci přišly do kontaktu s tímto virem. Následné testy sice nepotvrdily propuknutí epidemie ptačí chřipky, nicméně ani nevyloučily přítomnost viru.
13. března bylo vydáno rozhodnutí o utracení všech 22 tisíc kuřat na farmě v Eemsmondu na severovýchodě země. I v tomto případě se jedná o preventivní opatření. Při krevních testech byla zjištěna přítomnost protilátek proti viru ptačí chřipky. Tři sousední drůbeží farmy jsou v karanténě, i když předběžné testy na přítomnost protilátek byly negativní. Výsledky dalších testů budou k dispozici za 10 až 14 dnů.
Opatření k nucené porážce drůbeže byla přijata v důsledku obav z návratu ptačí chřipky, která v loňském roce zdecimovala holandské chovy drůbeže a přinesla obrovské ztráty chovatelům a drůbežářskému průmyslu.
www.reuters.com