Geneticky modifikované brambory ve Velké Británii
Vydáno: 15. 9. 2009
Autor:
Šance na pěstování geneticky modifikovaných brambor rezistentních vůči plísni bramborové ve Velké Británii jsou mizivé.
Šance na pěstování geneticky modifikovaných brambor rezistentních vůči plísni bramborové ve Velké Británii jsou po rozhodnutí firmy BASF pozastavit výzkum mizivé. Firma obviňuje EU z neustálého oddalování registrace GM brambor. V minulé dekádě BASF investovala přes 1 bilion EUR do výzkumu genetických modifikací. Evropský úřad pro bezpečnost potravin několikrát učinil závěr, že škrobová odrůda ’Amflora’ je bezpečná a přesto ještě nebyla registrována. Nyní je to politické rozhodnutí.
Společnost BASF tak přichází o investice vložené do vývoje této odrůdy, která produkuje škrob složený pouze z amylopektinu – suroviny pro papírenský a textilní průmysl a výrobu lepidel.
Odrůda ’Fortuna’ firmy BASF rezistentní vůči plísni bramborové nebyla pět až šest let registrována, navzdory posudkům opakovaně předloženým EU. Pokusy ukázaly, že ’Fortuna’ je z agronomického hlediska identická s často pěstovanou konvenční odrůdou ’Agria’, vykazuje však úplnou rezistenci k pozdní infekci plísní bramborovou.
Geny rezistence Rpi-blb1 a Rpi-blb2 pocházející z planě rostoucího bramboru Solanum bulbocastanum byly vneseny do rodičovského materiálu. R geny specificky rozlišují hyfy P. infestans po napadení rostlinných buněk. Spouštějí lokální odumírání buněk, čímž inhibují růst této houby.
’Fortuna’ byla testována proti stovkám izolátů P. infestans včetně Blue-13 a byla prokázána její rezistence. Vzhledem k žluté dužnině je však ve Velké Británii méně komerčně přijatelná. Firma BASF vyvíjí ještě další odrůdy. Po vnesení genů rezistence se ale ještě musí ujistit, že tyto nové odrůdy jsou stabilní. Polní pokusy s odrůdou ’Fortuna’ ve Velké Británii, které byly v roce 2007 po protestech přerušeny, byly zcela úspěšné a bez jakýchkoliv incidentů v roce 2008 dokončeny. Vytvářet podmínky pro používání menších dávek pesticidů a rezistentních odrůd je podle BASF rozumnou cestou pro společnost a z konkurenčního hlediska i pro pěstitele.
Farmers Weekly, 150, č. 2, s. 47