Bezpečnost potravin

Francie zakázala prodej nápoje Red Bull

Vydáno: 14. 2. 2004
Autor:

Francie je po Dánsku další zemí, která zakázala prodej energetického nápoje Red Bull. Zákaz potvrdil Evropský soudní dvůr.

Dne 6.2.2004 Evropský soudní dvůr potvrdil, že francouzská vláda měla právo zakázat prodej energetického nápoje Red Bull. Zákaz byl vydán na základě studie provedené Francouzským vědeckým výborem pro humánní výživu, ve které se zjistilo, že nápoj obsahoval nadměrné množství kofeinu. Tato studie rovněž vzbudila zájem o další dvě složky nápoje, a to: taurin a glukuronolakton.
Red Bull se dává do souvislosti s několika případy úmrtí. Vědecký výbor pro potraviny Evropské komise provedl v roce 2003 studii, ve které zjistil, že hladiny kofeinu v energetických nápojích jsou sice bezpečné, ukázalo se však jako potřebné zaměřit se na zhodnocení nebezpečí, které hrozí z konzumace taurinu a glukuronolaktonu.
Red Bull patří k nejprodávanějším energetickým nápojům. V jedné plechovce nápoje Red Bull je obsaženo 80 mg kofeinu, což je ekvivalentní jednomu šálku kávy. V roce 2000 zemřel 18letý sportovec z Irska poté, co vypil 4 plechovky Red Bullu před basketbalovým zápasem. Vyšetřováním jeho smrti se došlo k závěru, že sportovec zemřel v důsledku “syndromu náhlého úmrtí dospělého” (Sudden Adult Death Syndrome). Přizvaný zástupce rakouské firmy vyrábějící Red Bull konstatoval, že se nepotvrdily žádné nežádoucí účinky ve spojení s konzumací nápoje.
“Problém s kofeinem je v tom, že jeho účinky se liší, a tak je obtížné určit, co je bezpečná dávka”, uvedl Lyndel Costaina, odborník na výživu. “Vysoké hladiny kofeinu mohou být nebezpečné pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo neurotickými potížemi. O taurinu a glukuronolaktonu není známo mnoho, ale vysoké dávky by mohly ovlivňovat organismus”.
Mluvčí výrobní společnosti uvedl, že prodej nápoje Red Bull bude pokračovat ve 100 zemích po celém světě. Zákaz prodeje tohoto nápoje je pouze  ve Francii a v Dánsku. Ve Velké Británii se vyšetřoval Red Bull v roce 2001 Výrobem pro toxicitu. Ten konstatoval, že nápoj je bezpečný. Před jeho konzumací jsou však varovány těhotné ženy, neboť vysoký příjem kofeinu je spojen s rizikem potratu. Podle legislativy EU, která vstoupí v platnost v roce 2004, se bude muset Red Bull a jiné energietické nápoje označovat varováním “vysoký obsah kofeinu”.
news.independent.co.uk