Bezpečnost potravin

Fosfatidylserin zlepšuje kognitivní schopnosti

Vydáno: 9. 7. 2008
Autor:

Společnost Chemi Nutra nabízí práškový „Serin Aid® Disperse 1,5F“, který lze pro zlepšení mentálních schopností přidávat do řady potravin a doplňků.

Americká společnost Chemi Nutra vyvinula společně s Ingredient Innovations International (specialista na nanotechnologie) za pomoci nanotechnologií patentovaný postup výroby fosfolipidu – fosfatidylserin (PS) ve formě prášku. Práškový výrobek s označením „Serin Aid® Disperse 1,5F“ lze aplikovat do nejrůznějších potravin, nápojů a doplňků (např. tyčinky Power Smart Bar pro zlepšení mentálních schopností od kanadské firmy Sunny Crunch Foods obsahující PS i mikrozapouzdřenou n-3 mastnou kyselinu).
PS významně působí proti projevům stárnutí v mozku, proti zhoršování strukturální integrity mozkových buněk (membrán). Řada klinických studií potvrzuje příznivý vliv PS na schopnost soustředění a učení, na paměť a to i ve stáří. Je prokazován účinek proti demenci, náladovosti, stresu, pro zlepšení pozornosti. Úřad FDA schválil tvrzení ohledně vlivu PS proti kognitivní disfunkci a demenci ve stáří. Serin Aid Disperse 1,5F získal status GRAS a při označování se uvádí jako fosfatidylserinem obohacený sojový lecitin.
Prepared Foods, 177, 2008, č. 4, s. NS17