Bezpečnost potravin

Finské úřady blokují dovoz nanoproduktů

Vydáno: 28. 2. 2008
Autor:

Vitamin C vyrobený v USA pomocí nanotechnologie nebyl přijat na finský trh, vzhledem k tomu, že není schválen jako potravina nového typu.

Všechny potraviny obsahující nebo vyrobené pomocí nanotechnologií by měly být v EU před uvedením na trh schváleny jako potraviny nového typu. V Evropě uplatňuje restrikce vůči nanotechnologickým produktům jen Itálie a Finsko.
Finské orgány odmítly přijmout nejmenovaný suplement (vitamin C) z USA vyrobený pomocí nanotechnologií, přičemž informace o použití nanotechnologie byla na etiketě uvedena v souvislosti s poukazem na lepší metabolickou využitelnost. Zásilka byla určena komerční firmě, nikoli individuálním spotřebitelům.
Nejednalo se o nejrozšířenější produkt tohoto typu na americkém trhu – o Lypo-Spheric vitamin C – vyrobený s využitím nanotechnologií firmou LivOn Labs z Hendersonu v Nevadě, která dodává výrobky přímo individuálním spotřebitelům (úspěšně obchoduje ve Francii, ale neúspěšně v Itálii). Tento producent zatím nebyl obeznámen s povinností žádat o schválení svého výrobku jako „novel food“. Tvrdí však, že použitá technologie (LET = Liposomal Encapsulation Technology) umožňuje, aby se částice vitaminu C v nano-velikosti dostaly do organismu bez degradace (100% využitelnost).
EU Food Law, 334, 2008, s. 6-7