Bezpečnost potravin

FDA zakázal nápoj s nikotinem proti kouření

Vydáno: 21. 12. 2006
Autor:

Nápoj s citronovou příchutí se 4 mg nikotinu v lahvičce, který má napomáhat při odvykání kouření, byl v USA jako doplněk stravy zakázán.

Nápoj s citronovou příchutí s nikotinem NicLite® vyráběný firmou Nico Worldwide Inc. byl v minulosti ve značné míře prodáván v Americe s tím, že se obešlo schválení úřadem FDA, a výrobek byl nabízen jako doplněk léčiv napomáhající skončit s kouřením. Avšak v červnu 2006 FDA výrobek zakázal s tím, že nesplňuje požadavky na doplňky stravy, protože obsahuje ve 240ml lahvičce 4 mg nikotinu (obsah jako ve dvou cigaretách). Výrobek by mohl rozšířit řady závislých osob, hlavně mladých, a podle FDA podléhá schválení podle zákona o léčivech.
Za schválení výrobku lobuje např. společnost Action on Smoking and Health (ASH), podle níž je lepší, když kuřáci dostávají svůj nikotin bez dehtu a karcinogenů z cigaret.
Při pokusu o prodej výrobku v Austrálii se rovněž projevila překážka ve stanovisku Úřadu pro bezpečnost potravin v Austrálii a N. Zélandu (FSANZ), podle kterého nikotin nemůže být aditivem doplňku stravy.