Bezpečnost potravin

EU zvýšila práh pro čerpání z Fondu solidarity

Vydáno: 5. 10. 2002
Autor:

fond; Solidarita; pohromy; povodně; EP; EK; příspěvky; dotace; ČR

BRUSEL (zpravodaj ČTK) – Ministři zahraničí „patnáctky“ se dnes dohodli, že čerpat ze vznikajícího Fondu solidarity EU bude možné jen tehdy, pokud škody způsobené pohromou v dané zemi překročí tři miliardy eur (90 miliard korun), nebo 0,6 procenta hrubého domácího produktu.
Zvýšili tedy parametry navržené Evropskou komisí, která si přála, aby EU pomáhala zemím, jež utrpěly škody za miliardu eur, nebo reprezentující 0,5 procenta HDP. Česká republika nový práh po letošních povodních hravě překoná, Slovensko to nemá jisté.

Podle diplomatů souhlasí vlády „patnáctky“ s tím, aby pro letošní rok byla do fondu z rozpočtu EU převedena „nejvýše miliarda“ nevyčerpaných peněz. Jsou srozuměny s tím, že z fondu budou čerpat členské i kandidátské země.

Zřízení fondu zatím brání dohadování mezi institucemi EU. Podle Evropského parlamentu zdržuje Evropská komise přípravu potřebné legislativy. Komise zase tvrdí, že legislativu nemá kvůli parlamentu, který se na jejím vzniku chce podílet. Diplomatický zdroj Dánska, momentálně předsedy EU, situoval hlavní zdroj problémů do parlamentu.

Až se všichni dohodnou na příslušném nařízení, bude moci být schváleno řádnou procedurou. Teprve pak začne dohadování, kolik z uvolněných peněz bude letos vynaloženo na povodňové škody a jak bude tato suma rozdělena mezi Německo, Rakousko a ČR, nejpravděpodobnější adresáty. Diplomaté nadále slibují, že by peníze mohly začít do těchto zemí plynout od listopadu.

Karel Barták

ICE-EkoList, 30. září 2002 (Mik)