Bezpečnost potravin

EU zmírňuje požadavky na testování brazilské drůbeže

Vydáno: 2. 2. 2004
Autor:

EU vydala souhlas ke zmírnění požadavků na testování na zakázané antibiotikum nitrofuran u drůbežího masa a drůbežích výrobků dovážených z Brazílie. V současnosti členské státy byly  povinny systematicky provádět testy u všech dodávek drůbežího masa z Brazílie.

Brazílie patří k  největším dovozcům masa v blocích. Povinné testování bylo zavedeno pro zjištění stop zakázaného antibiotika nitrofuranu v dodávkách brazilského masa v r. 2002.
Od srpna r. 2003 přítomnost uvedeného antibiotika nebyla zjištěna a z toho důvodu se objem povinně testovaného masa má snížit ze 100 na 20 %. Požadavky na testování byly zmírněny, protože opatření, která přijaly brazilské odpovědné orgány jsou přísná a účinná.
Rozhodnutí orgánů EU s ohledem na krizi s výskytem ptačí chřipky v Thajsku je však považováno za velmi choulostivé. Evropští představitelé již před rokem podobně zmírnili požadavky na testování drůbežího masa z Thajska, tj. druhého největšího dodavatele této komodity po Brazílii.Od minulého týdne méně přísné testování dodávek z Thajska již neplatí.
Používání nitrofuranu u zvířat určených pro výrobu potravin bylo zakázáno v polovině devadesátých let kvůli zdravotním rizikům, především zvýšení rizika vzniku rakoviny při dlouhodobé konzumaci.
www.foodnavigator.com