Bezpečnost potravin

EU se bude podílet na opravě technologie čistírny v Budějovicích

Vydáno: 26. 3. 2003
Autor:

Na ČOV získá město od EU 85 % nákladů. Jde o následky povodní. ŽP

Na opravu technologické části čistírny odpadních vod v Českých Budějovicích, která přijde asi na 119 milionů korun, by mělo město získat z Evropské unie 85 procent celkových nákladů. Podle primátora Českých Budějovic Miroslava Tettera to bude první projekt ve městě, na němž se bude výrazně podílet EU. Práce provede brněnská firma ARKO Technology. Na čistírně loňské povodně způsobily škodu více než 150 milionů korun.
„Na čistírně musíme nejen odstranit škody po povodních, ale také vyměnit celé technologické zařízení, které už není možné uvést do původního stavu. Další finanční prostředky si vyžádá obnova stavební části,“ uvedl primátor Tetter. Doplnil, že odstranění škod na stavební části bude hrazeno hlavně z peněz od České pojišťovny.
Vodohospodářský majetek v Českých Budějovicích provozuje a.s. 1. JVS. Její ředitel Miloš Kratochvíl řekl, že záplavy loni v srpnu zničily technologii čistírny a elektrickou instalaci všech stupňů čištění. Zařízení pracuje již od loňského listopadu v provizorním režimu, ale normy Evropské unie bude splňovat až na konci letošního roku.
Společnost 1. JVS, která od roku 1999 patří do skupiny Vivendi Water, provozuje vodohospodářský majetek ve 40 městech a obcích v jižních a západních Čechách. Firma nyní v souvislosti s válkou v Iráku zpřísnila kontroly objektů, z nichž některé jsou zabezpečeny elektronicky. Na dispečink jsou proto signalizovány kromě provozních dat i vstupy do jednotlivých objektů. Zhruba 90 procent vody nakupuje společnost z vodárenských soustav Římov a Bukovsko, které mají vlastní režim ochrany.
(ČTK)

e-mail: info@iceu.cz ;
http://www.evropska-unie.cz ;

ICEU-EkoList, 24. 3. 2003