EU řeší nezvyklou katarální horečku v Ninozemsku
Vydáno: 29. 10. 2008
Autor: bodokova1
Zatímco v Evropě je obvyklý typ 8 nemoci, čtyři krávy na čtyřech různých farmách v Nizozemsku onemocněly typem 6. Na ten v Evropě neexistuje vakcína.
V Nizozemsku se v těchto dnech vyskytl neobvyklý druh katarální horečky skotu. Nemoc, které se podle příznaků také říká bluetongue (modrý jazyk), veterináři nalezli u krav. Zjištěný druh viru je běžný v Africe a Střední Americe, v Evropě ale ne. O nemoci proto na svém nynějším zasedání v Lucemburku jednají i ministři zemědělství Evropské unie.
Zatímco v Evropě je obvyklý typ 8 nemoci, čtyři krávy na čtyřech různých farmách v Nizozemsku podle tamního ministra zemědělství onemocněly typem 6. Na ten v Evropě neexistuje vakcína. Nizozemské ministerstvo proto nyní zkoumá, zda lze i evropských podmínkách očkovat dobytek vakcínami, které se používají v Africe a Střední Americe. Ministři EU pak vedle toho podle informací ČTK řeší například i to, jak by se případné očkování proti novému druhu nemoci financovalo.
EU v současnosti přispívá na očkování dobytka proti katarální horečce typu 8. V Česku tak na ně například letos vláda z rozpočtové rezervy uvolnila 155 milionů korun. Jak tehdy uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič, náklady na vakcínu a polovina nákladů na provedení očkování pokryly prostředky Evropské unie. Druhá polovina nákladů na provedení očkování pak šla ze státního rozpočtu. Očkování se v ČR týkalo asi 1,2 milionu kusů hospodářských zvířat.
Podle náměstka ministra zemědělství Stanislava Kozáka v Česku v současnosti nákaza katarální horečky typu 6 nehrozí, protože hmyz, který nemoc přenáší, v tomto období není aktivní. Uvažuje se zároveň o tom, že by vědci vyvinuli univerzální vakcínu na všechny typy nemoci, řekl dnes novinářům v Lucemburku. Dodal ale, že to bude trvat nejméně dva roky.
Podle Kozáka uvolní ministerstvo zemědělství i v příštím roce na vakcinaci proti katarální horečce zhruba 150 milionů korun. Evropská komise dnes odpoledne navrhla, že na vakcinaci proti katarální horečce poskytne na začátku příštího roku dalších 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). Celková částka určená na ochranu před nemocí v příštím roce tak zřejmě vzroste na 160 milionů eur (zhruba čtyři miliardy eur). Návrh komise ještě musejí schválit členské státy a Evropský parlament.
Katarální horečka nezpůsobuje hromadné úhyny a postižené chovy není nutné vybíjet. Škody plynou hlavně z nižších přírůstků či snížené produkce mléka. Chovatelům to může způsobit velké ztráty. Vnějšími příznaky nemoci jsou záněty v dutině ústní, očích a nozdrách zvířete s hnisavým výtokem a zvýšená teplota. V některých případech jazyk nakaženého dobytka zmodrá. Chorobu přenáší hmyz.
První případ katarální horečky typu 8 byl potvrzen v Nizozemsku 18. srpna 2006 u ovcí na čtyřech farmách v provincii Limberg nedaleko hranic s Německem a Belgií.
V roce 2007 katarální horečka byla diagnostikována v Belgii, Německu, Španělsku, Francii, Británii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Švýcarsku a Dánsku. V lednu 2008 se nemoc vyskytla také v Česku, konkrétně na farmě Starý Rybník ve Skalné.
Zdroj: www.ekolist.cz