Bezpečnost potravin

Etikety balených vod musejí obsahovat zdroj a lokalitu pramene

Vydáno: 23. 7. 2005
Autor:

Etikety na balených vodách musejí od začátku července povinně obsahovat název zdroje, ze kterého se voda čerpá, a dále lokalitu pramene.

Jak informovala  mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Daniela Kolejková, na obalu minerálních vod přibylo hodnocení podle celkové mineralizace. Zákazník musí na první pohled zjistit, zda kupuje silně či slabě mineralizovaný nápoj.
Příslušná vyhláška začala platit už po vstupu Česka do Evropské unie, ale výrobci měli ještě více než roční přechodné období.
 
Balené vody se nově dělí do čtyř kategorií: přírodní minerální, pramenité, kojenecké a pitné. První z nich se smí dále upravovat pouze natolik, aby se nezměnilo její charakteristické složení. Naopak úpravy pitné vody norma prakticky neomezuje.

Nejpřísnější požadavky jsou na vody kojenecké, které nelze upravovat žádným způsobem s výjimkou ozáření UV paprsky. Stejně jako u pramenité vody musí být před balením přepravována pouze v potrubí. Zdroje pro oba tyto typy vody nepodléhají schvalování ministerstvem zdravotnictví.

 
Ekolist, 22. 7. 2005  eTarget ContextAd End