Bezpečnost potravin

Energetické nápoje s mléčnými složkami

Vydáno: 13. 7. 2007
Autor: pospisilova

Mezi nové funkční nápoje na bázi mléka v USA patří bio-nápoj „Shift“ od Stonyfield Farm, regenerační nápoj „PowerBar Recovery“ od Nestlé a „Slammers Sport Milk“ od Brands Inc.

Nápoje na bázi mléka se začleňují do sortimentu nápojů určených k dodání energie, regeneraci a na podporu duševních a fyzických výkonů.
Firma Stonyfield Farm (USA) uvedla v prosinci 2006 na trh bio-nápoj "Shift", který má dodávat vytrvalostní energii v důsledku unikátní kombinace bílkovin, vitaminů, plodů palmy acai a žen-šenu (působí proti únavě). Neobsahuje kofein ani guaranu, je bohatým zdrojem vitaminů B3 a B6, které podporují duševní a fyzické schopnosti. Plody acai (Euterpe) podobající se bobulím borůvek či hroznů, s velkou pecičkou, původem z brazilského deštného pralesa, mají vysoký obsah antioxidantů a železa, a využívají se jako funkční složka především do šťáv a mražených krémů (vykazují antioxidační, antibakteriální, antimutagenní, antikancerogenní, protizánětlivé účinky, podporující cévní systém).
Regenerační nápoj "PowerBar Recovery" od Nestlé USA Inc. Obsahuje v jedné porci 42 g rychle trávených sacharidů, které rychle doplňují zásoby glykogenu ve svalech, a především 13 g mléčných bílkovin pro regeneraci a novosyntézu svalů.
Firma Brands Inc. uvádí (v létě 2007) na trh energetický nápoj (ve třech příchutích) určený i pro sportovce s označením "Slammers Sport Milk", který má údajně stejnou schopnost rehydratace jako dosavadní nápoje pro sportovce, ale k regeneraci svalů dochází dodáním mléčné bílkoviny. Navíc obsahuje koenzym Q-10 a komplex vitaminů pro dlouhodobý přísun energie.
Studie provedená na univerzitě v Jižní Kalifornii sledovala účinky 10týdenního pití odtučněného kravského mléka v porovnání se sójovým. U mužů konzumujících mléko bylo v závěru zjištěno dvojnásobné zvýšení hmotnosti svaloviny než při konzumaci sójového nápoje. Kasein z mléka má zřejmě příznivý vliv na růst svaloviny.