Bezpečnost potravin

Ekologové pro moratorium na geneticky modifikované organismy

Vydáno: 26. 11. 2004
Autor:

Účastníci konference vyjádřili nevoli nad rozšiřující se genetickou modifikací řady potravinových produktů a vyzvali k ročnímu moratoriu na většinu jejich produkce. GMO.

Výzvou k zastavení produkce nových geneticky modifikovaných organismů a k důsledné ochraně světové fauny a flóry skončil dnes v thajském Bangkoku třetí světový kongres na ochranu přírody. Devítidenní konference pořádané Mezinárodním svazem pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN): http://www.iucn.org/congress/index.cfm  se zúčastnilo více než 5000 delegátů z několika desítek zemí.
IUCN, který je největší ekologickou organizací shromažďující údaje o životním prostředí, vydal přes 120 rezolucí k ochraně přírody. Dokumenty nejsou pro vlády jednotlivých zemí nijak právně závazné, ale mají je podle zástupců IUCN povzbuzovat k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí. Ne nadarmo se konference zúčastnilo pět desítek ministrů pro životní prostředí. Českou republiku zastupoval náměstek ministra Ladislav Miko.
Vědci, ekologičtí aktivisté, politici a byznysmeni z celého světa kladli především důraz na ochranu žraloků. Podle představitele IUCN Carla Gustafa Lundina bylo kvůli lovu vyhubeno více než 90 procent žraločí populace. Žraločí ploutve jsou stále více považovány za kulinářskou delikatesu.
Účastníci konference vyjádřili také nevoli nad rozšiřující se genetickou modifikací řady potravinových produktů a vyzvali k ročnímu moratoriu na většinu jejich produkce.
IUCN zveřejnil na začátku konference seznam více než 15.500 zástupců fauny a flóry – od žraloků po žáby a jehličnaté stromy, kteří čelí v současné době vyhynutí. V ohrožení je téměř třetina všech obojživelníků a skoro polovina sladkovodních želv. Nejaktuálnější studie rovněž potvrdila předchozí zjištění, že vyhynutí čelí také každý osmý pták a čtvrtina savců. Vymizet by mohla také asi čtvrtina stromů a keřů, na nichž rostou šišky, a 52 procent prastarých cykasovitých rostlin.
IUCN byl založen v roce 1948 a sjednocuje 81 států, 114 vládních institucí, přes 800 nevládních organizací a na 10.000 expertů z více než 181 zemí. Poslední kongres se konal v roce 2000 v jordánském Ammánu.

http://www.ekolist.cz
EkoList, 26. 11. 2004