Bezpečnost potravin

Ekologičtí aktivisté varují před kontaminovanými vejci

Vydáno: 31. 3. 2005
Autor:

Zhruba dvě desítky ekologických aktivistů se včera sešly na povelikonočním happeningu. Jeho cílem bylo upozornit na alarmující výsledky provedených testů slepičích vajec z celého světa. Aktivisté, někteří převlečení za slepice, se vydali s transparenty a obřími vejci přes Karlův most do Poslanecké sněmovny, kde předali zákonodárcům petici Budoucnost bez jedů II.

„V rámci unikátního mezinárodního projektu bylo testováno zhruba 200 vajec z osmnácti zemí. Zjistili jsme, že vejce jsou kontaminována především hexachlorbenzenem – nejhůře je na tom ČR,“ řekl mluvčí sdružení Arnika Marek Jehlička. „U nás jsme odebírali vejce v Ústí nad Labem, v Lysé nad Labem a v Liberci. Nejvíce hexachlorbenzenu bylo naměřeno ve vzorcích z Liberce (250 ng/g tuku), následovala intenzivně průmyslově využívaná oblast v Rusku – Gorbatovka (68,9 ng/g tuku), třetí místo obsadil jiný liberecký vzorek a na čtvrtém nejhorším místě byla vejce z Lysé nad Labem. Teprve potom následovaly země jako Indie, Mexiko či Bulharsko. Polychlorovaných bifenylů obsahovala z testovaných vzorků nejvíce vejce z Lysé nad Labem. 

Vejce, která ekologové testovali, nebyla podle Jehličky z běžné obchodní sítě, ale od drobných chovatelů. „Ve velkochovech se vejce testují a slepice se vůbec nedostanou do kontaktu s přírodou,“ poznamenal Jehlička. Ve vejcích od malochovatelů se ale podle něho kumulují nebezpečné látky, se kterými slepice přišly do styku, a dá se tak zmapovat znečištění prostředí.

Aktivisté předali petici předsedovi Výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí Radko Martínkovi (ČSSD). Podepsalo ji 9233 lidí, kteří tak požadují přísnou kontrolu toxických chemikálií. „Požádáme ministra životního prostředí, aby nám k tomu dal vyjádření a projednáme to na výboru i podvýboru pro životní prostředí,“ slíbil Martínek.

Výsledky průzkumu budou zároveň předány delegátům všech signatářských zemí Stockholmské úmluvy, kteří se budou v květnu účastnit konference v Uruguayi. Tam se bude jednat o tom, jak omezit produkci těchto toxických látek. Úmluvu podepsala i ČR; zavázala se tak k eliminaci dvanácti nejtoxičtějších látek světa.


Aktivisté převlečení za slepici a kachnu před sebou symbolicky valili kontaminovaná vejce.

'Budoucnost bez jedů' hlásaly transparenty Arniky

Aktivisté převlečení za kuře a slepici pózovali novinářům.

Na krátkou chvíli se průvod demonstrantů na konci Karlova mostu zastavil

Aktivistka převlečená za slepici

Aktivisté převlečení za kuře, slepici a kachnu
Aktivisté sdružení Arnika symbolicky přešli Karlův most v Praze. Cílem bylo upozornit na alarmující výsledky provedených testů slepičích vajec z celého světa.
Foto: Jan Šatoplet/EkoList

 

Zuzana Křesťanová, Ekolist, 30. 3. 2005