Bezpečnost potravin

EK se snaží zrušit národní zákazy geneticky upravených rostlin

Vydáno: 30. 11. 2004
Autor:

Dnes rozhodla, že předá ministrům členských zemí návrh na zrušení zákazů některých druhů upravené kukuřice a řepky olejné, platné v pěti státech.

Evropská komise pokračuje v pootvírání přístupu kontroverzních geneticky modifikovaných rostlin (GMO) na evropský trh. Komise dnes rozhodla, že předá ministrům členských zemí návrh na zrušení zákazů některých druhů upravené kukuřice a řepky olejné, platné v pěti státech. Pokud ministři – podobně jako již experti členských zemí – nedospějí k žádnému rozhodnutí, za tři měsíce bude moci komise sama nařídit Francii, Lucembursku, Německu, Rakousku a Řecku, aby do 20 dnů zrušily své zákazy.
Ekologická organizace Přátelé Země vzápětí označila postup komise za „hluboce protilidový a jasně nedemokratický“, protože při rozhodování v expertním výboru se jasná většina hlasů vyslovila proti zrušení zákazů. Nestačily však k dosažení „kvalifikované většiny“, potřebné pro rozhodnutí.
Evropská komise začala povolovat první modifikované rostliny po pětiletém embargu letos na jaře, po předchozím zpřísnění pravidel pro označování GMO. Většina evropských spotřebitelů podle průzkumů potravinám s příměsí geneticky modifikovaných rostlin nedůvěřuje. Proti povolování GMO v Evropě vedou kampaň ekologické organizace jako Greenpeace : http://www.greenpeace.org/international_en/ a Přátelé Země: http://www.foei.org/ , jakož i různá sdružení tradičně hospodařících farmářů.
Postup Evropské komise však ovlivňuje také spor ve Světové obchodní organizaci (WTO): http://www.wto.org/  , kde dosavadní bariéry pro přístup GMO na evropský trh napadly Spojené státy, Argentina a Kanada.
Přátelé Země v reakci na postup komise přislíbili novou kampaň za právo členských zemí zakazovat GMO. Současně obvinili unijní úřad pro bezpečnost potravin EFSA, že ve svých stanoviscích „soustavně podporuje biotechnologický průmysl“ a ignoruje opačné názory, aby tak ospravedlnil postup EK při schvalování nových druhů geneticky modifikovaných rostlin.

http://www.ekolist.cz
EkoList, 30. 11. 2004