Bezpečnost potravin

dTest: Test vánoček 2024

Vydáno: 11. 12. 2024
Autor: dTest

Foto: Shutterstock

Spotřebitelská organizace dTest ke konci roku otestovala 15 vzorků vánoček, kompletní výsledky testu naleznete v časopise dTest 12/2024.

Vánočka možná představuje nejstarobylejší součást vánočního menu. Kdo se drží tradic, ten by si ji měl upéct sám, případně vykoledovat. Pro ostatní je tu třetí možnost: koupit si ji. Pokud vám letos na pečení nezbývá čas, náš test poradí, do kterého obchodu pro dobrou vánočku zajít. Rozdíly jsme odhalili jak ve složení, tak v chuti.

Na stole většiny českých domácností ani letos nebude chybět vánočka. V ideálním případě by měla být domácí, ale zkrátka nepřijde ani ten, kdo si s pečením příliš nerozumí. Pomoc, stejně jako v mnoha dalších případech, nabízejí obchodníci. V supermarketech i na e-shopech s potravinami jsme nakoupili 15 vzorků vánoček a podrobili jsme je testovacímu programu zahrnujícímu posouzení deklarovaného složení a senzorické hodnocení.

Tradiční ingredience aneb Co by nemělo ve vánočce chybět

Na obalech vánoček jsme v první řadě hledali informace o tradičních vánočkových ingrediencích: másle, rozinkách a mandlích. Ačkoliv si vánočku často spojujeme právě s máslem, rozhodně není samozřejmostí. Jeho použití totiž deklarovala pouze polovina z testovaných výrobků a v některých se objevilo v kombinaci s rostlinným tukem. V případě rozinek a mandlí jsme hodnotili podle klíče čím víc tím líp, ovšem vánočkám, které byly zcela bez nich, jsme body nestrhávali. Chápeme, že někteří spotřebitelé právě takové vyhledávají. Posledním tématem kontroly složení byly přídatné látky neboli éčka. Složení kupovaných vánoček se velmi liší od domácího výrobku a hlavní odlišnost spočívá právě v množství éček. Do výrobků se dostávají zejména jako součást zlepšujících pekařských přípravků a margarínů. V našem testu jsme se zaměřili na éčka, kterým se lze dle našeho názoru vyhnout – na konzervanty a barviva.

O vzhledu a konzistenci rozhodují detaily

Největší podíl na celkovém hodnocení měl výsledek senzorického hodnocení. Při něm panel 12 posuzovatelů sledoval 14 parametrů vystihujících hlavní parametry vzhledu, vůně, chuti a konzistence. Kromě toho se známkoval celkový dojem z každého vzorku a popisovaly se zaznamenané vady. Po ochutnávce se vánočky rozdělily do tří skupin. V první bylo několik dobře hodnocených výrobků a většinou šlo o tradičně pojaté vánočky s mandlemi a rozinkami. Do druhé skupiny se zařadily průměrně hodnocené výrobky bez větších vad a konečnou skupinu představovaly vánočky se závažnějšími nedostatky. Například šlo o to, že nebyly úplně dokonale vypečené.

Zdroj: dTest