Bezpečnost potravin

Dovozci mohou mít po 1. květnu problémy s dovozem zboží

Vydáno: 16. 4. 2004
Autor:

Problém dostat přes hranice zboží, které na cestu vypraví ještě před koncem dubna. Souvisí to s potřebou nových dokladů, které začnou platit od května. Dovozci si stěžují, že dodnes nebyly k dispozici.

PRAHA 15. dubna (ČTK) – Čeští dovozci mohou mít po 1. květnu, kdy Česko vstoupí do EU, problém dostat přes hranice zboží, které na cestu vypraví ještě před koncem dubna. Souvisí to s potřebou nových dokladů, které začnou platit od května. Dovozci si stěžují, že dodnes nebyly k dispozici. V dnešních zprávách to uvedla Česká televize.
„Doklady, které jsou požadovány po vstupu do Evropské unie doposud nejsou k dispozici,“ řekl televizi nejmenovaný manažer firmy, která dováží krmiva pro zvířata. Jako příklad uvedla ČT krmivo pro zvířata, které se vyrábí na Tchaj-wanu a cestuje do ČR déle než měsíc. Pokud se zásilka vydala na cestu po moři koncem března, objednávala se ještě na dosavadní české doklady. Dorazí ale až začátkem května do členské země EU a do ní může jen zboží s eurodokumenty.
Například pro dovoz krmiv pro zvířata je nutné veterinární osvědčení. „Pokud by došlo k tomu, že někdo nestihne do 1. května dovézt na české dovozní podmínky do Evropské unie zboží, tak potom by se mohlo stát, že toto zboží by nebylo vpuštěno na území Evropské unie,“ potvrdil televizi mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
Podle veterinární správy by měl dovozce ještě jednu šanci, a to získat osvědčení pro dovoz do EU dodatečně. Obchodníci jsou však skeptičtí. „Žádná veterinární správa zpětně nepotvrdí žádný doklad v okamžiku, kdy už to zboží nemá pod kontrolou,“ řekl televizi nejmenovaný dovozce krmiv pro zvířata.
nlm mha