Bezpečnost potravin

DHEA jako náhrada hormonální substituční terapie?

Vydáno: 28. 2. 2004
Autor:

Dehydroepiandrosteron (DHEA) působí jako prohormon estrogenu a testosteronu. S věkem produkce DHEA v těle klesá, a proto jeho přívodem do organismu by se mohly zmírňovat některé projevy stárnutí. Prověřuje se bezpečnost této sloučeniny z hlediska vlivu na vývoj rakoviny a onemocnění srdce.

V časopise Fertility and sterility (vol. 10, 2003, č. 6, s. 1495–1501) byly publikovány výsledky italské studie, podle které denní suplementace DHEA (dehydroepiandrosteronu) zvyšuje hladiny estrogenu až čtyřnásobně, což může napomáhat při regulaci některých vedlejších projevů menopauzy.
DHEA se produkuje přirozeně nadledvinami. Organismus ho následně přeměňuje na hormony estrogen a testosteron. S věkem se hladina DHEA snižuje. Předpokládá se proto, že zvýšení hladin této chemické sloučeniny by mohlo chránit před obtížemi spojenými se stárnutím včetně kardiovaskulárního onemocnění.
Na univerzitě ve městě Mondena (Itálie) provedli studii, ve které sledovali 20 menopauzálních žen, které denně po dobu 12 měsíců konzumovaly 25 mg DHEA. Zjistili, že se hladiny estrogenu, testosteronu a dihydrotestosteronu zvýšily 3–4krát a téměř dvojnásobně se zvýšily hladiny progesteronu. Ženy rovněž uváděly zlepšení situace pokud jde o návaly, přičemž žádné negativní účinky nepociťovaly.
Výsledky studie naznačují, že DHEA by mohl v budoucnu nahradit HRT (hormonální substituční terapii), o které se zjistilo, že může mít určité negativní účinky, a proto se od jejího používání ustupuje.
DHEA je však zapotřebí ještě intenzivně zkoumat, a to z hlediska jeho vlivu na rakovinu prsu a prostaty (typy rakoviny, které souvisejí s hormony) a dále na ukládání cholesterolu v arteriích, které zvyšuje riziko onemocnění srdce. Studie provedená v Austrálii a publikovaná v časopise Journal of the American College of Cardiology (vol. 42, 2003, č. 11, s. 1067–1974) ukazuje na to, že tento prohormon vede k ukládání cholesterolu v arteriích.
nutraingredients-usa.com

Asociace zabývající se doplňky stravy: AHPA, CHPA, CRN, NNFA a UNPA vyjadřují podporu zavedení legislativy (“Anabolic Steroid Control Act of 2003”), která bude požadovat, aby prekurzory steroidních hormonů, např. androstenedion (“andro”) byly uvedeny na seznamu regulovaných látek. Společně s Antidopingoným úřadem (US Antidoping Agency, USADA) tak chtějí účinně zamezit prodeji těchto látek jako doplňků stravy.
Asociace současně požadují pro DHEA výjimku z uvádění na seznamu regulovaných látek, neboť se DHEA nepovažuje za přísadu pro zvyšování výkonnosti, ale za faktor, který podporuje udržování normální hladiny hormonů v těle, která se během stárnutí snižuje.

Přehled asociací zabývajících se obchodováním s doplňky stravy:
AHPA (American Herbal Products Association)
CHPA (Consumer Healthcare Products Association)
CRN (Council for Responsible Nutrition)
NNFA (National Nutritional Foods Association)
UNPA (Utah Natural Products Alliance)
nutraingredients-usa.com