Bezpečnost potravin

DHEA: hormon proti stárnutí?

Vydáno: 22. 2. 2004
Autor:

Nová práce provedená týmem vědců na univerzitě ve Wisconsin-Medisonu poskytuje první určitý přímý důkaz o biologických účincích DHEA (dehydroepiandrosteronu) na nervový systém člověka.

Clive Svendsen, profesor anatomie a neurologie na zmíněné univerzitě, na základě laboratorních pokusů uvedl, že DHEA významně podporoval dělení buněk a dále zvyšoval počet neuronů produkovaných kmenovými buňkami, čímž podněcoval zvýšenou neurogenezi buněk v kultuře. Pozorované účinky DHEA vedou k předpokladu, že tento hormon napomáhá při vytváření nových buněk v mozku.
DHEA patří mezi nejrozšířenější přirozeně se vyskytující steroidy v krvi mladých osob. S věkem se jeho obsah v krvi snižuje. Jeho fyziologické účinky nejsou zatím dobře prozkoumány. Syntetická forma tohoto hormonu se prodává jako volně prodejný (OTC) doplněk stravy.
Uvádí se, že DHEA má vliv na zpomalování stárnutí, působí preventivně proti rakovině a onemocnění srdce, Alzheimerově chorobě a jiným onemocněním.
I když je DHEA na trhu snadno dostupný, vědci vědí dosud relativně málo o této látce a jejích základních biologických účincích na člověka. Řada expertů dobře obeznámených s DHEA varuje před jeho nadměrným používáním.
“Neznáme mnoho o DHEA, ale tato nová práce je jedním článkem ve skládačce”, uvádí profesor Svendsen a dodává, že “toto je první reálný důkaz o účincích DHEA na humánní neurální buňky”.
DHEA jako účinný neurosteroid však může mít vedlejší účinky. Profesor varuje před konzumací tohoto hormonu v naději na zvýšení kapacity mozku.
nutraingredients-usa.com