Bezpečnost potravin

Den školního mléka ve Švýcarsku

Vydáno: 16. 2. 2006
Autor:

V listopadu 2005 byl už popáté pořádán propagační Den přestávkového mléka. Bylo rozdáno 240 000 balení mléčných nápojů a distribuovány propagační informační brožury.

Vždy 8. listopadu (již popáté) pořádala nadace „Přestávkové mléko“ (Pausenmilch) ve spolupráci se Svazem švýcarských venkovských žen „Den přestávkového mléka“. Tento den dostalo přes 240 tis. dětí ve více než 1 600 školách a mateřských školách po celém Švýcarsku o přestávce jedno balení mléka nebo mléčného nápoje. Kromě toho školní mléko propagovaly nafukovací balónky, plakáty a do škol byly distribuovány brožury.

Heslo akce uváděné v brožuře znělo: „Mléko místo sladkých nápojů“. Nealkoholické nápoje dodávají příliš mnoho cukru a téměř žádné živiny, a přesto jsou u dětí a mládeže tak oblíbeny, že tvoří naprosto převažující podíl přidaných cukrů v denní stravě. Každé páté dítě ve Švýcarsku trpí nadváhou. A přitom právě děti potřebují dostatek vitaminů a minerálií.

Dalším stěžejním heslem uváděným v brožuře bylo „Mléko je tekutá strava“. Dodává cenný vápník a mnoho důležitých vitaminů. Je nezbytné k snídani a ideální k svačině, protože podporuje soustředění a výkonnost při vyučování.

Nadace Přestávkové mléko apeluje na rodiče a učitele, aby šli dětem příkladem, aby si děti osvojily zdravé stravovací zvyklosti už jako malé.

Lebensm. Technol., 38, 2005, č. 10, s. 11