Bezpečnost potravin

Databáze EuroFIR AISBL: eBASIS

Vydáno: 9. 3. 2011
Autor: Ing. Marie Macháčková

Databáze EuroFIR AISBL (Bioactive Substances in Food Information systems) zpřístupňuje data o obsahu a účinku biologicky aktivních látek rostlinného původu s předpokládaným příznivým účinkem na zdraví.

Hlavním cílem při budování databáze eBasis bylo přehlednou formou uspořádat informace o obsahu a aktivitě biologicky aktivních látek rostlinného původu s předpokládaným příznivým účinkem na zdraví. Látky jsou utříděny do 17 skupin.
Podkladem pro databázi byl rozsáhlý soubor literárních zdrojů z recenzovaných zahraničních publikací. Data o biologicky aktivních látkách z více než 300 rostlin zahrnují informace o jejich obsahu v původní matrici a biologických účincích. Zobrazení informací ve výstupních formulářích je možné zvolit podle potřeb uživatele. Při zpracování dat byly aplikovány principy zajištění kontroly kvality údajů zařazených do databáze. Samozřejmostí je uvedení citace zdroje dat pro jednotlivé výstupy. Součástí databáze je rejstřík názvů rostlin v 15 jazycích.
Databáze eBasis představuje užitečný zdroj informací pro pracovníky výzkumu i státní správy, lékaře, odborníky na výživu, výrobce, studenty. 
Databázi eBasis zpřístupňuje nezisková organizace EuroFIR AISBL (European Food Information Resource) pro své registrované členy.
Pro případné zájemce je umožněn bezplatný testovací sedmidenní přístup.
Kontakt
Paul Finglas (ředitel)
E-mail paul.finglas@eurofir.org
EuroFIR AISBL, 40, Rue Washington, 1050 Brussels, Belgium
E-mail: secretariat@eurofir.org
www.eurofir.eu