Bezpečnost potravin

Databáze doplňků stravy

Vydáno: 4. 11. 2007
Autor: pospisilova

Je zprostředkován přístup do databáze obsahující informace o více než dvou tisících doplňků stravy.

Národní lékařská knihovna v USA (NLM) uveřejňuje na svých internetových stránkách nový zdroj informací o doplňcích stravy: Dietary Supplement Labels Database. Jde o databázi , která byla vytvořena na základě údajů uvedených na více než 2 000 obchodních značek doplňků stravy, které jsou na trhu, např. vitaminů, minerálních látek, léčivých bylin a jiných botanických druhů, aminokyselin a dalších speciálních potravních doplňků.
V databázi lze zvolit vyhledávání nebo prohlížení a to pro základní kategorie:
– obchodní značky,
– aktivní složky,
– výrobci.
Databáze umožňuje uživatelům zjistit, jaké složky jsou obsaženy ve specifických značkách a porovnat tak složky u různých značek doplňků stravy. Jsou rovněž poskytovány informace týkající se tvrzení zdravotního prospěchu. Jde však o tvrzení uváděná výrobci, která Úřad pro bezpečnost potravin a léků (FDA) neprověřoval.
Složky doplňků stravy v této databázi jsou napojeny na další databáze NLM jako je MedlinePlus® a PubMed®, což umožňuje uživatelům získat odborné informace o těchto složkách, a sice:
– použití u lidí,
– škodlivé účinky,
– mechanismus působení.
Databáze rovněž poskytuje pro specifické složky a obchodní značky doplňků varování FDA i informace o výrobcích, které byly staženy z trhu.
 
Z databáze doplňků stravy je zprostředkován přístup k následujícím dalším zdrojům informací:
FDA: Fact Sheets (informační letáky)
ODS (Office of Dietary Supplements)
NCCAM (National Center for Complementary and Alternative Medicine)
NCI (National Cancer Institute)