Bezpečnost potravin

Data z analýz GMO jednoduše jedním kliknutím

Vydáno: 20. 10. 2014
Autor: KM EFSA

Tisková zpráva EFSA

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vyvinul nový software, který uživatelům umožňuje pracovat s komplexními daty z analýz provedených v rámci hodnocení rizik geneticky modifikovaných (GM) rostlin. Zástupci členských států, žadatelé a další zájemci si mohou program jednoduše stáhnout zdarma z webových stránek EFSA. Program je uživatelsky přívětivý a umožňuje analyzovat data z polních pokusů. Tato data jsou nezbytná především pro žadatele o uvedení nového geneticky modifikovaného organismu (GMO) na trh.

Dle evropské legislativy musí GMO před uvedením do oběhu projít hodnocením rizik. Nedílnou součástí hodnocení rizik je hodnocení polních pokusů, kde jsou porovnávány GM rostliny s jejich konvenčními protějšky. Statistické analýzy nezbytné pro komparativní hodnocení jsou v programu zpracovány ve formě dle pokynů EFSA a legislativy EU (Nařízení Komise (EU) č. 503/2013), což žadateli výrazně usnadňuje práci při podávání žádosti.

Program vyvinula EFSA ve spolupráci s Univerzitou a výzkumným centrem ve Wageningenu v Nizozemsku. Ačkoliv již prošel program testováním, EFSA vyzývá uživatele k vyjádření svých zkušeností s programem na email: Press@efsa.europa.eu.

Program ke stažení na webových stránkách EFSA:
http://www.efsa.europa.eu/en/gmo/gmoanalysissoftware.htm

 

Zdroj: EFSA: Software tool delivers GM data analysis with a single click