Bezpečnost potravin

Další země kvůli chřipce zakazovat nemusíme

Vydáno: 29. 1. 2004
Autor:

V souvislosti s hlášením výskytu ptačí chřipky na území Číny nemusí SVS platný zákaz včera rozšířený na všechny asijské země s výskytem dále modifikovat, neboť z této země se k nám dovážet nic pernatého již léta nesmí.

V souvislosti s hlášením výskytu ptačí chřipky (aviární influenzy) na území Číny nemusí Státní veterinární správa platný zákaz včera rozšířený na všechny asijské země s výskytem dále modifikovat, neboť z této země se k nám dovážet nic pernatého již léta nesmí.

Poslední platný zákaz z počátku roku 2000 platící pro Čínu se týká drůbeže a ptáků s ohledem na v této zemi se vyskytující Newcastleskou chorobu drůbeže (pseudomor drůbeže) a jelikož na tuto nemoc jsou vnímaví titíž živočichové jako na influenzu, není třeba formulovat nový zákaz.

Hrozba ptačí chřipky pro člověka spočívá především v tom, že by v jedinci zároveň nakaženém lidskou chřipkou a ptačí chřipkou mohl být lidský virus „geneticky obohacen“ o vlastnosti toho ptačího a poté by mohl vzniknout nový agresivnější chřipkový kmen přenosný už potom z člověka na člověka. Této možnosti se odborníci obávají, nicméně dosud se nic takového nestalo.

Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli aviární influenze upozorňuje turisty mířící do zemí s výskytem, aby se vyhnuli v oblastech, kde se ptačí chřipka vyskytla, návštěvě trhů, kde se prodává drůbež a samozřejmě i drůbežím farmám.

Nebezpečí pro chovy drůbeže spočívá v tom, že se rychle šíří, znamená i vysoké úhyny a je nutné, aby se zamezilo dalšímu šíření podniknout razantní zdolávací opatření.

Připomínáme, že aviární influenza, neboli ptačí chřipka, nebyla dosud nikdy na našem území diagnostikována a doufáme, že tomu tak bude i nadále.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz.

SVS, 28. 1. 2004