Bezpečnost potravin

Další obava ze sušeného mléka v Číně

Vydáno: 23. 8. 2010
Autor:

Čínské ministerstvo zdravotnictví řešilo tři případy předčasného vývoje u holčiček (kojenců).

Podle The Wall Street Journal vyloučilo ministerstvo zdravotnictví v Číně, že by sušené mléko pro kojence bylo příčinou předčasného nástupu puberty u tří holčiček (kojenců). Podle ministerstva je výrobek, který konzumovaly, bezpečný.
 
Ministerstvo uvedlo, že klinické testy sušeného mléka od společnosti Synutra International Inc. stanovily akceptovatelné hodnoty hormonů a že toto mléko nezpůsobilo předčasný vývoj holčiček. Tímto prohlášením dalo ministerstvo najevo, že důvěřuje společnosti Synutra i jeho zahraničním dodavatelům sušeného mléka, např. novozélandské společnosti Fonterra Cooperative Group Ltd.
Tvrzení rodičů tří postižených kojenců v provincii Hubei, že holčičkám narostla prsa, vyvolalo paniku mezi spotřebiteli. Ačkoliv vědci bezprostředně uvedli, že tento jev může být zapříčiněn jinými faktory, spotřebitelé se po aféře s melaminem, průmyslovou chemikálií, která byla obsažena v sušeném mléku pro kojence v roce 2008, obávají. Synutra byla mezi společnostmi, které v kauze melaminu stahovaly výrobky z trhu.
Mléčné výrobky společnosti Synutra se prodávají hlavně v Číně. Společnost však uvádí, že případ má mezinárodní rozměr, neboť Synutra kupuje klíčové složky v zámoří, např. sušené mléko od novozélandské společnosti Fonterra a francouzské společnosti Euroserum. Legislativa Nového Zélandu zakazuje používání růstových hormonů u dojnic. Fonterra uvádí, že si je jista kvalitou svých výrobků. Některé složky, které Synutra používá, pocházejí z Číny.
Mluvčí čínského ministerstva zdravotnictví na tiskové konferenci uvedl, že podle expertů na bezpečnost potravin pod vedením Čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (Chinese Center for Disease Control and Prevention), je vše v pořádku. Testovala se rezidua v sušeném mléku, které konzumovaly uvedené tři holčičky, dále 42 vzorků produktů na trhu od společnosti Synutra a 31 vzorků mléčných výrobků od jiných producentů. Uvedl rovněž, že podle lékařů, kteří vyšetřovali holčičky, nebyl jejich předčasný vývoj závažný.
 
Zdroj: IFT