Bezpečnost potravin

ČR bez nízce patogenní aviární influenzy

Vydáno: 20. 8. 2010
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 19.8.2010.

Při obchodování se třetími zeměmi se naši vývozci setkávají s požadavkem dotyčné cílové země deklarovat, že jsme určitých nákaz zvířat prostí. Že jsme prostí vysoce patogenní aviární influenzy je známo, poslední mimořádná opatření skončila v roce 2007. A to bylo již dříve publikováno v Bulletinu OIE (Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat).

Poslední výskyt nízce patogenní aviární influenzy byl ale zjištěn v roce 2009 a na základě zprávy, kterou OIE předal Milan Malena šéf Státní veterinární správy ČR, vydal OIE ve svém letošním Bulletinu č. 2 informaci, že ČR potvrdila, že je v současné době této nákazy prostá (The Czech Republic declares itself free from notifiable, low pathogenicity avian influenza in southern Bohemia), Bulletin OIE, 2010(2): 46 – 47.

To znamená, že naši vývozci mohou bez problémů obchodovat s drůbežím masem a drůbežími výrobky i se třetími zeměmi (zeměmi, které nejsou členy EU). OIE akceptovala naši zprávu a uznala území ČR prosté této nákazy.

Státní veterinární správa ČR nicméně nákazovou situaci stále sleduje jak u drůbeže, tak u volně žijících ptáků. V případě opětovného zavlečení nákazy na naše území jsme připraveni přijmout adekvátní opatření k zabezpečení bezpečnosti potravin živočišného původu, bezpečnosti našich chovů, a v neposlední řadě i zdraví i našich občanů.

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR