Bezpečnost potravin

Češi se probíjejí záplavami blíže k přistoupení EU

Vydáno: 19. 10. 2002
Autor:

vstupní jednání, povodně; rekonstrukce, obnova, výběrové řízení, projekty, nevládní a neziskové organizace, finance EU, organizace dobrovolníků, poradenské služby v oblasti zaměstnanosti, sociální a právní záležitostí, odstraňování sutě a dalšího odpadu

Česká republika setrvává na cestě k završení vstupních jednání s EU ještě v letošním roce, a to i přes přídavné problémy v důsledku letních záplav, uvedlo dánské předsednictví EU. Avšak po svém nedávném setkání s ministrem zahraniční České republiky Cyrilem Svobodou dal dánský ministr zahraničí Per Stig Møller najevo, že nic nelze ještě brát jako samozřejmé. „Jsem potěšen, že Česká republika výrazně pokročila v přípravách na členství v EU,“ uvedl předseda Rady ministrů. „Strašlivé záplavy, které Českou republiku v srpnu postihly, daly české vládě náročný úkol rekonstrukce a obnovy. To však v přípravách země na vstup do EU nezpůsobilo žádné zpomalení.“ Ministr opět potvrdil, že dánské předsednictví EU zůstává odhodlané dokončit jednání s první skupinou uchazečů ještě do konce letošního roku, dodal však, že „než tento cíl naplníme, stojí před námi některá obtížná jednání“. Uvedl, že jeho rozhovory s Cyrilem Svobodou „potvrdily, že Česká republika se těchto jednání zúčastní na základě realistického a konstruktivního přístupu“.
EU mezitím dne 30. září vypsala výběrové řízení na projekty pomoci při obnově po povodních, navrhované organizacemi občanské společnosti v České republice. Nevládní a neziskové organizace působící v Jihočeském, Ústeckém, Libereckém, Středočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Karlovarském kraji a v Praze byl vyzvány k předkládání návrhů projektů rekonstrukce, které budou až z 90 % financovány Evropskou unií.
Celkově se na tento program počítá s částkou 1 mil. eur, vyčleněnou na základě programu Phare. Při zahájení programu uvedl vedoucí delegace Evropské komise v České republice velvyslanec Ramiro Cibrián: „Nevládní a neziskové organizace hrají velkou úlohu v úsilí při odstraňování škod způsobených zničujícími záplavami z poloviny srpna, neboť působí v blízkosti občanů a jsou seznámeny s jejich potřebami.“ Program se týká obnovy a rekonstrukce zaplavených budov, organizace dobrovolníků hlásících se na práce v povodňových oblastech, poradenských služeb v oblasti zaměstnanosti, sociálních a právních záležitostí, odstraňování sutě a dalšího odpadu po povodních i jiných činností na pomoc postiženým obcím.

e-mail: info@iceu.cz ; http://www.evropska-unie.cz

ICEU – Týden v Evropě, 7.-13.10.2002 (Mik)