Bezpečnost potravin

Budou ovoce a zelenina pro školáky zdarma?

Vydáno: 24. 1. 2007
Autor: pospisilova

Evropská unie chce prosadit, aby ovoce a zeleninu dostávali  školáci ve všech školách členských zemí zdarma.

Na návrh Evropské komise se o tom, diskutuje na dnešním zasedání ministrů zemědělství EU. Celý plán má vyjít zhruba na osm milionů eur, a pokud s ním ministři vysloví souhlas, bude platit od 1. ledna 2008. Bylo by to vůbec první viditelné opatření Bruselu v boji proti obezitě mladých lidí. Každým rokem totiž v EU přibývá na 400 000 dětí trpících obezitou. Celkem jich jsou již více než tři miliony a u dalších milionů školáků je zjištěna nadváha.

 

Vzorem pro tento návrh se stala patrně Velká Británie, kde tažení proti nezdravým potravinám ve školních jídelnách začalo již před delší dobou. Propagátorem se dokonce stal  kuchař Jamie Oliver, britská celebrita, který připravil televizní seriál o tom, co se dá uvařit zdravého s minimální částkou, jež je na školní obědy vyčleněna.

 

Britská vláda poté dotaci na školní stravu zvýšila, ale určila, že nové prostředky se smějí utrácet jen za ovoce, zeleninu a ryby. Kromě toho ministr nařídil, aby ze stolů stravovacích zařízení zmizely slánky a lahve s kečupem a majonézou. Tyto přísady smějí nyní děti dostat jen v sáčcích s jednou porcí. Podobně by mohly časem vypadat všechny školní jídelny v celé Evropské unii.

 

V České republice na tom nejsou děti lépe. Podle nelichotivých statistik trpí v tuzemsku nadváhou a obezitou 13 % dětí a v budoucnu jich má být dokonce až 20 %. Nedávná studie Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze ukázala, že děti ve věku 6–14 let sportují jen 2–4 hodiny týdně, do čehož se započítávají i hodiny školního tělocviku.

 

 

Zdroj: EU